Londyn: Skradziony przez nazistów obraz Kandinskiego sprzedany za rekordową kwotę

Świat
Londyn: Skradziony przez nazistów obraz Kandinskiego sprzedany za rekordową kwotę
Wikimedia Commons/Twitter/Sothebys
Dzieło sprzedano za 37,2 mln funtów

Arcydzieło Wasilija Kandinskiego, skradzione przez nazistów, zostało sprzedane za rekordową kwotę 37,2 mln funtów na aukcji w Londynie. Jego właściciel zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w 1944 roku.

Obraz został sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby's w imieniu prawnuków właścicieli. Dzieło z 1910 roku, zatytułowane "Murnau mit Kirche II" ("Murnau z kościołem II") zostało odkryte w muzeum w Eindhoven w Holandii.

 

Potomkowie Johanny Margarethe Stern-Lippmann i Siegberta Sterna, założycieli firmy tekstylnej i kolekcjonerów sztuki, powiedzieli, że wykorzystają część dochodów ze sprzedaży, aby spróbować odnaleźć więcej obrazów z ogromnej kolekcji sztuki rodziny. W latach 30. została ona zajęta przez nazistów.

Rekordowa cena

Obraz, który przedstawia bawarską wioskę Murnau, wisiał w jadalni w należącej do rodziny willi. 

 

 

Dzieło sprzedano za 37,2 mln funtów nieznanemu jeszcze licytantowi przez telefon.

 

ZOBACZ: Niemcy: Aktywiści obrzucili obraz Claude'a Moneta ziemniaczanym puree

 

Oryginalni właściciele przyjaźnili się z niektórymi z najbardziej wpływowych pisarzy i myślicieli swoich czasów, w tym z Thomasem Mannem, Franzem Kafką i Albertem Einsteinem. Kolekcja pary liczyła ponad 100 dzieł sztuki.

Wassily Kandinsky w kolekcji rodziny Sternów

"Murnau mit Kirche II" został odkryty prawie 10 lat temu na ścianach Van Abbemuseum w Eindhoven, gdzie wisiał od 1951 roku. Po długiej batalii prawnej został w ubiegłym roku przywrócony potomkom rodziny Sternów.

 

"Chociaż nic nie może cofnąć krzywd z przeszłości, ani wpływu na naszą rodzinę i tych, którzy się ukrywali - z których jeden wciąż żyje - restytucja tego obrazu, który tak wiele znaczył dla naszych pradziadków, ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ stanowi uznanie i częściowo zamyka ranę, która pozostawała otwarta przez pokolenia" - przekazała rodzina.

 

 

an/"The Guardian"/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie