Niemcy: Aktywiści obrzucili obraz Claude'a Moneta ziemniaczanym puree

Świat
Niemcy: Aktywiści obrzucili obraz Claude'a Moneta ziemniaczanym puree
Twitter/AufstandLastGen

Członkowie niemieckiej grupy ekologicznej obrzucili w niedzielę tłuczonymi ziemniakami obraz Claude'a Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie. To kolejna taka akcja po tym, jak kilka dni temu zupą pomidorową aktywiści w Anglii oblali "Słoneczniki" Vincenta van Gogha.

W niedzielę dwoje aktywistów z Letzte Generation (Ostatnia Generacja) weszło do Muzeum Barberini w Poczdamie i obrzuciło ziemniaczanym puree obraz "Les Meules" (Stogi siana) Claude'a Moneta. Później przykleili dłonie do ścian.

 

Podkreślili, że ich akcja to "ostatni dzwonek alarmowy" w obliczu katastrofy klimatycznej - podaje The Guradian. - Ludzie głodują, ludzie marzną, ludzie umierają - mówił jeden z aktywistów, widoczny na nagraniach, które obiegły sieć. 

 

 

- Stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej, a jedynie, czego się boisz, to zupa pomidorowa czy tłuczone ziemniaki na obrazie. Wiesz, czego ja się boję? Martwię się, bo nauka mówi nam, że nie będziemy w stanie wyżywić naszych rodzin w 2050 roku - podkreślał.

 

- Czy trzeba tłuczonych ziemniaków na obrazie, żebyście zaczęli słuchać? Ten obraz nie będzie nic wart, jeśli będziemy musieli walczyć o jedzenie. Kiedy w końcu zaczniecie słuchać i przestaniecie robić interesy jak zwykle? - pytał.

 

ZOBACZ: Londyn: Aktywiści blokują ulice, domagają się "końca ropy". Kierowcy wzięli sprawy we własne ręce

 

Aktywiście zaznaczyli, że postanowili uczynić "Moneta sceną, a zwiedzających publicznością", by przekazać swoje przesłanie. - Jeśli trzeba obrzucać obraz puree ziemniaczanym lub zupą pomidorową, żeby przypomnieć społeczeństwu, że paliwa kopalne zabijają nas wszystkich, to dajemy wam puree ziemniaczane na obrazie - mówili. 

Zupa pomidorowa na "Słonecznikach"

W ubiegłym roku członkowie Letztze Generation zorganizowali strajk głodowy przed budynkiem Reichstagu w Berlinie. Protestowali przeciwko brakowi działań polityków w obliczu kryzysu klimatycznego. Przyklejali się także do najbardziej ruchliwych autostrad w Niemczech.

 

Dziewięć dni temu aktywiści z organizacji Just Stop Oil oblali zupą pomidorową "Słoneczniki" Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie. 

 

prz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie