Kambodża. Kem Sokha skazany na 27 lat aresztu domowego. Ma zakaz kandydowania w wyborach

Świat
Kambodża. Kem Sokha skazany na 27 lat aresztu domowego. Ma zakaz kandydowania w wyborach
PAP/EPA/KITH SEREY
Kem Sokha

Kambodżański opozycjonista Kem Sokha został skazany w piątek na 27 lat aresztu domowego. Sąd uznał, że polityk spiskował w celu obalenia rządu Hun Sena - przekazały media. USA stwierdziły, że jest to sprawa polityczna. Sokha otrzymał także zakaz ubiegania się o stanowiska rządowe.

Opozycjonista został aresztowany w 2017 roku w związku z oskarżeniami o spisek ze Stanami Zjednoczonymi w celu obalenia rządu Hun Sena, który rządził Kambodżą przez prawie cztery dekady - przekazał Reuters.

 

Kem Sokha, który stał na czele Narodowej Partii Ratowania Kambodży (CNRP), zaprzeczył zarzutom. Jego prawnik zapowiedział odwołanie się od zarzutu. USA stwierdziły, że oskarżenia wobec opozycjonisty to "sfabrykowane teorie spiskowe".

 

- Opozycjonista Sokha ma spędzić w areszcie domowym 27 lat. Dodatkowo wszystkie prawa polityczne i obywatelskie mu zabrano... To nie jest sprawiedliwość - powiedział Ang Udom, kambodżański polityk.

"Wzywamy władze do umożliwienia korzystania z praw człowieka"

Podczas ogłoszenia wyroku wokół sądu była ścisła ochrona. W zaparkowanych przy budynku ciężarówkach czekały setki policjantów.

 

Ambasador USA w Kambodży, W. Patrick Murphy, powiedział, że "sprawa jest pomyłką sądową".

 

- Wzywamy władze do umożliwienia wszystkim Kambodżanom korzystania z uniwersalnych praw człowieka oraz do udziału w budowaniu demokratycznego systemu - powiedział reporterom przed sądem.

 

Obecny rząd kambodżański nawiązał bliskie stosunki z Chinami.

 

ZOBACZ: Kambodża. Wyłowiono największą na świecie rybę słodkowodną. Waży 300 kg

 

CNRP, partia Sokha, została zdelegalizowana przed wyborami w 2018 r. Wybory wówczas wygrała Kambodżańska Partia Ludowa (CPP) premiera Hun Sena. W lutym Hun Sen nakazał zamknięcie Głosu Demokracji, znanego również jako VOD, jednej z ostatnich niezależnych kambodżańskich organizacji informacyjnych.

 

W lipcu w Kambodży mają odbyć się wybory. Opozycja powołała do życia Partię Świec, która w dużej mierze skupia członków dawnego CNRP.

mbl/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie