Kambodża. Wyłowiono największą na świecie rybę słodkowodną. Waży 300 kg

Świat
Kambodża. Wyłowiono największą na świecie rybę słodkowodną. Waży 300 kg
Reuters/Fishbio
Ryba o wadze 300 kg złowiona w rzece Mekong w Kambodży

3,98 m długości, 2,2 m szerokości i 300 kg masy - rybę o takich wymiarach i wadze udało się wyłowić kilka dni temu rybakowi z Kambodży. Tym samym okaz stał się największą rybą słodkowodną na świecie, pobijając poprzednią rekordzistkę o 7 kg.

W nocy 13 czerwca miejscowy rybak na wyspie Koh Preah zadzwonił, aby powiedzieć badaczom, z projektu "Wonders of the Mekong", że złowił "bardzo dużą" płaszczkę. Okaz miał 3,98 m długości i 2,2 m szerokości.

 

Naukowcy twierdzą, że ryba o wadze 300 kg złowiona w rzece Mekong w Kambodży jest największą udokumentowaną rybą słodkowodną. Swoimi rozmiarami i wagą pobiła poprzedniego rekordzistę - suma o masie 293 kg wyłowionego w tej samej rzece, ale na terenie Tajlandii w 2005 roku.  

 

- Po zamontowaniu nadajnika, płaszczka została wypuszczona z powrotem do rzeki. Zniknęła w mętnych wodach Mekongu około zmierzchu, kiedy księżyc był już na niebie - powiedział dr Hogan. W lokalnym języku khmerskim ryba nosi nazwę "Boramy", co oznacza pełnię księżyca.

Rzeka Mekong

Mekong jest bogata w bioróżnorodność, ale przełowienie, tamy i zanieczyszczenia zagrażają jej delikatnemu ekosystemowi. Rzeka płynie z Wyżyny Tybetańskiej przez Chiny, Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę i Wietnam.

 

- W ciągu 20 lat badań gigantycznych ryb w rzekach i jeziorach na sześciu kontynentach, jest to największa ryba słodkowodna, jaką napotkaliśmy lub która została udokumentowana na całym świecie – powiedział Zeb Hogan, biolog prowadzący projekt "Wonders of the Mekong". - Znalezienie i udokumentowanie tej ryby jest niezwykłe i jest rzadkim, pozytywnym znakiem, tym bardziej, że pojawiła się w Mekongu, rzece, która obecnie stoi przed wieloma wyzwaniami – dodał dr Hogan.

 

To druga gigantyczna płaszczka, którą znaleziono w rzece w ostatnim czasie. W maju zespół przebadał okaz o masie ponad 180 kg.

 

- Znalezienie ryb-rekordzistek oznacza, że środowisko wodne jest nadal stosunkowo zdrowe. To przeciwieństwo w stosunku do tego, co widzieliśmy, np. w rzece Jangcy, gdzie wyginął wiosłonos chiński – powiedział dr Hogan.

 

Naukowiec dodał, że rzeka Mekong "produkuje" miliardy ryb każdego roku, co zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe i środki do życia milionom ludzi w Kambodży i Wietnamie.

pgo/ sgo/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie