Egipt: niedaleko piramid w Gizie znaleziono mumie zwierząt. Zabalsamowane kobry, krokodyle i koty

Technologie

Archeolodzy odkryli mumie kotów, skarabeuszy i innych zwierząt. Niektóre z nich pochodzą sprzed 6000 lat. Znaleziska dokonano na cmentarzysku w Sakkarze położonej na południe od stolicy Kairu. Rozległa nekropolia służyła miastu Memfis, które przez 2000 lat było stolicą starożytnego Egiptu.

Minister starożytności Egiptu dr Khaled El-Enany poinformował, że w sumie w siedmiu sarkofagach w Sakkarze znaleziono dziesiątki mumii kotów, drewniane figury przedstawiające zwierzęta, rzadką kolekcję skarabeuszy oraz posąg kota wykonany z brązu. Był on poświęcony bogini kotów, Bastet.

 

Zabalsamowane skarabeusze w bandażach

 

Egipskie ministerstwo starożytności pochwaliło się odkryciami w sobotę udostępniając teren wykopalisk dziennikarzom i przedstawicielom państw, których naukowcy także brali udział w pracach. Na miejscu byli także przedstawiciele UNESCO.

 

 

Egipska misja archeologiczna w Sakkarze rozpoczęła swoje badania w kwietniu. Wśród odkrytych do tej pory grobowców egiptolodzy znaleźli trzy z zawartością wielu mumii kocich z czasów piątej i szóstej dynastii. W jednym z czterech pozostałych grobowców spoczywał Khufu-Imhat, nadzorca budynków pałacowych faraona.

 

Archeolodzy odkryli także na tzw. cmentarzysku Memphis zbiór mumii skarabeuszy. Dwa z owadów były owinięte bandażami i złożone do mniejszego kamiennego sarkofagu udekorowanego malowidłami tych uznawanych w starożytnym Egipcie za święte żuków. W innym sarkofagu znaleziono kilkadziesiąt zmumifikowanych owadów.

 

Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu dr Mostafa Waziri poinformował, że to pierwsze takie znalezisko w nekropolii Memphis.

 

Unikatowe znaleziska: mumie krokodyli i kobr

 

W czasie wykopalisk znaleziono także sarkofagi kobr, z mumiami węży w środku. Odkryto dwa drewniane sarkofagi krokodyli. Było tam także około tysiąca amuletów.

 

Dyrektor generalny nekropolii w Sakkarze poinformował także o odkopaniu kolekcji koszy i lin wykonanych z papirusu.

 

O znalezisku poinformowano w minioną sobotę. Egiptolodzy planują wznowienie prac na tym stanowisku, znaleźli bowiem drzwi do innego grobowca.

 

 

 

Kult świętych zwierząt

 

W starożytnym Egipcie wiele zwierząt otaczanych było kultem, a według wierzeń były wcieleniami bogów i uznawano je za święte.

 

Za zabicie kota groziła surowa kara, a gdy zwierzę umierało, nastawał czas żałoby. Jego opiekunowie golili sobie wtedy brwi, a następnie balsamowali zwłoki zwierzęcia i grzebali je w uświęconym miejscu.

 

Kultem otoczone były m.in. skarabeusze. Chrząszcze te były uważane za wcielenie boga słońca Ra.

 

 

maw/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie