Wielka Brytania: Tradycyjny wyścig za serem. "Cheese-rolling" przyciąga tłum uczestników i kibiców

Świat
Wielka Brytania: Tradycyjny wyścig za serem. "Cheese-rolling" przyciąga tłum uczestników i kibiców
YouTube/Urban Pictures UK; Facebook
Cheese-rolling to tradycyjny wyścig rozgrywany w Wielkiej Brytanii

W maju do hrabstwa w Gloucester w Wielkiej Brytanii zjadą się zawodnicy z całego świata. Odbędą się tam tradycyjne, doroczne zawody "Cooper’s Hill Cheese-Rolling". Śmiałkowie będą... gonić ser zrzucony ze stromego wzgórza. Główną nagrodą w zawodach jest właśnie ser. Nagrania z tego wydarzenia co roku publikowane są w internecie ze względu na widowiskowe upadki śmiałków.

Zawody "Cooper's Hill Cheese-Rolling" odbywają się na wzgórzu niedaleko wsi Brockworth w hrabstwie Gloucester w Anglii. To tradycja, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii setki lat temu. 

 

ZOBACZ: Szkocja: Zapadł wyrok. Transseksualny gwałciciel spędzi osiem lat w więzieniu

 

Portal "Visit Gloucester" informuje, że pierwszy pisemny dowód na organizowanie tego wydarzenia znajduje się w liście z 1826. Już wtedy imprezę traktowano jako tradycyjną i twierdzono, że ma co najmniej sześćset lat. 

Cheese rolling. Na czym polega? 

Śmiałkowie ustawiają się na szczycie Cooper's Hill i czekają na sygnał do startu. Gdy ze stoku zostaje zrzucona bryła sera, zawodnicy ruszają w dół stromego, długiego na około 200 metrów stoku. Ze względu na duże nachylenie nie są w stanie utrzymać się na nogach, więc przewracają się i koziołkują w dół. 

 

 

Ser stoczony ze wzgórza osiąga prędkość nawet do 70 mph (110 km/h). Serowa bryła waży 3-4 kg. Zawodnicy, choć nie są w stanie go dogonić, dzielnie próbują jak najszybciej znaleźć się na końcu trasy. Zwycięzcą zawodów zostaje najszybszy ze śmiałków. 

 

 

Na dole stoku na śmiałków czeka lokalna drużyna rugby, która zatrzymuje spadających zawodników, by nie wpadli na płot okolicznego domu. Co roku podczas wyścigu dochodzi do kontuzji, więc zawody są zabezpieczane przez zespoły ratownictwa medycznego. Zdarzają się złamania kości, a nawet utraty przytomności. 

 

Przez swoją widowiskowość i nieprzewidywalność wyścigi przyciągają zawodników z całego świata, a także tłumy widzów. 

Cheese-rolling. Główna nagroda to ser

Nagrodą główną jest ser Double Gloucester. Przysmak produkowany jest od XVI w. Powstaje z krowiego mleka i ma pikantny smak. 

 

 

Zgodnie z tradycją zawody odbywają się w ostatni poniedziałek maja. Wyjątkiem był 2022 rok, kiedy to zmagania przesunięto ze względu na uroczystości jubileuszowe królowej Elżbiety II. Tegoroczne zawody rozegrane zostaną w poniedziałek, 29 maja.

 

W trakcie zawodów śmiałkowie mierzą się również w wyścigu pod górę. 

Cheese-rolling. Najlepszy zawodnik wszech czasów

Absolutnym rekordzistą pod względem liczby zwycięstw w imprezie "Coopers's Hill Cheese-Rolling" jest pochodzący z okolicznego Brockworth Chris Anderson. Weteran brytyjskiej armii wygrał 23 wyścigi. 

 

 

W czasie swojej kariery doznał wielu obrażeń m.in złamania kostki, wstrząśnienia mózgu, uszkodzenia nerki oraz zerwania mięśnia łydki.

dsk/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie