Szkocja: Zapadł wyrok. Transseksualny gwałciciel spędzi osiem lat w więzieniu

Świat
Szkocja: Zapadł wyrok. Transseksualny gwałciciel spędzi osiem lat w więzieniu
Unsplash, Twitter/Julia Hartley-Brewer
Szkocja: Isla Bryson skazana na osiem lat więzienia

Isla Bryson została skazana na osiem lat więzienia za zgwałcenie dwóch kobiet. Do gwałtów doszło, gdy Bryson identyfikowała się jako mężczyzna. Sprawa wywołała oburzenie i dyskusję, czy oskarżona powinna przebywać w więzieniu dla kobiet.

We wtorek zapadł wyrok w sprawie Bryson. Za gwałt na dwóch kobietach, do których doszło w Clydebank w 2016 roku i Glasgow w 2019 roku Isla Bryson została skazana na osiem lat pozbawiania wolności. 


W trakcie rozprawy sędzia przyznał, że oskarżona "polowała na wrażliwe kobiety w sieci". Zwrócono także uwagę, że Bryson nie przyznaje się do winy i uważa się za "ofiarę".

 

- W tym przypadku postrzegasz siebie jako ofiarę. Nie jesteś nią - stwierdził sędzia Lord Scott.

 

ZOBACZ: Molestował ją transseksualny więzień. Koszmar w zakładzie dla kobiet


Sędzia podczas sprawy przekazał również, że w związku z wysokim ryzykiem ponownego popełnienia przestępstwa, Bryson będzie nadzorowana przez trzy lata po wyjściu na wolność i zostanie także dożywotnio umieszczona w rejestrze dla przestępców seksualnych.

 

Bryson trafiła do więzienia dla kobiet

Do gwałtów doszło w 2016 i 2019 roku, gdy Isla Bryson, identyfikowała się jako Adam Graham. W 2020 roku, rok po rozpoczęciu procesu Graham zeznał, że podjął decyzję o korekcji płci. Nie przyznawał się także do popełnienia przestępstwa, jak twierdził ofiary wyraziły zgodę na stosunek.


Początkowo 31-letnia Brynson po uznaniu za winną, a jeszcze przed wyrokiem przebywała w więzieniu dla kobiet. Oskarżona nie przeszła korekty zmiany płci, była w trakcie kuracji hormonalnej. Kwestia ta wywołała dyskusję, m.in. Sandy Brindley, szefowa Rape Crisis Scotland, organizacji pomagającej osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej zwracała uwagę, że osoba oskarżana o przestępstwa seksualne, nie powinna być przetrzymywana z kobietami. 

 

ZOBACZ: Nastoletni gwałciciel zmusił kobietę do seksu. Groził, że zabije jej partnera


Ostatecznie Isla Bryson została przeniesiona do więzienia dla mężczyzn. W oficjalnym raporcie przyznano, że podczas pobytu w więzieniu dla kobiet nie miała kontaktu z innymi więźniarkami, a żadna z nich nie była narażona na działania Bryson.  

anw/map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie