Szwecja: 81-latek skazany za pedofilię. Gwałcił i molestował dzieci przez lata

Świat
Szwecja: 81-latek skazany za pedofilię. Gwałcił i molestował dzieci przez lata
Zdj. ilustracyjne, fot. Rawpixel
Starzec molestował dziewczęta w latach 2012-2017

Wydawał się godnym zaufania starszym panem, ale to tylko pozory. Miał mroczną stronę. 81-letni Szwed przymilał się do dzieci i ich rodzin, a gdy dziewczynki czuły, że z jego strony nic nie grozi, zmuszał je do seksu. "W zamian" dawał im słodycze i pieniądze. Sąd stwierdził, że za popełnione przestępstwa należałoby mu się 10 lat spędzonych w więzieniu, ale kara została złagodzona.

Skazany uchodził w okolicy za sympatycznego, starszego mężczyznę, który ma dobry kontakt z sąsiadami. Pomagał emigrantom z innych krajów zaaklimatyzować się w szwedzkim mieście Växjö, gdzie mieszkał, jak również miał dobry kontakt z dziećmi.

 

Po latach na jaw wyszło, że rzekoma sympatia 81-latka do najmłodszych to jedynie przykrywka dla jego skłonności. W latach 2012-2017 dokonał serii pedofilskich przestępstw, w tym gwałtów.

Zaskarbiał sympatię dzieci, a później je gwałcił

Jedna z jego ofiar - dziewczynka, która trafiła do Szwecji z państwa ogarniętego wojną - początkowo cieszyła się, że spotkała człowieka, który pomógł jej osiedlić się w nowym kraju.

 

ZOBACZ: Wabił młode dziewczyny do pokoju córki. Lider sekty skazany

 

- Był bardzo związany z moją rodziną. Postrzegała go jako kogoś, kto pomoże jej awansować w społeczeństwie. Pomógł chociażby wyrobić dokumenty - mówiła w rozmowie z dziennikiem "Aftonbladet".

 

Inna pokrzywdzona opisała, w jaki sposób 81-latek zwabiał dzieci do swojego mieszkania. Nie od razu dokonywał przestępstw - najpierw wzbudzał zaufanie. - Miał dwa koty, którymi pozwalał się opiekować mi oraz mojej przyjaciółce. Jej naprawił też rower - opisała.

81-latek pójdzie do więzienia. Ma też zapłacić odszkodowania

Pedofil zapraszał dzieci na oglądanie bajek. Po tym, jak kolejny raz trafiły do jego domu, zaczynał je molestować. Kazał chociażby dotykać się w intymnych miejscach, zmuszał też do stosunków. W zamian obiecywał nieletnim lody lub drobne sumy pieniędzy.

 

Pod koniec lutego sąd skazał mężczyznę na trzy lata więzienia. Kara została złagodzona ze względu na jego wiek oraz stan zdrowia, bo jej łączny wymiar powinien wynieść 10 lat. Dowodem popełnienia seksualnych przestępstw była m.in. zabawka erotyczna, na której znaleziono ślady biologiczne zarówno 81-latka, jak i jednej z jego ofiar.

 

ZOBACZ: Szwecja: Zapłacił za seks i zażądał zwrotu pieniędzy. Sprawa trafiła do sądu

 

Musi on też zapłacić odszkodowanie skrzywdzonym dziewczynom: jednej 850 000 koron szwedzkich (niemal 360 000 złotych), drugiej więcej, bo 1,5 mln koron (ponad 650 000 złotych).

 

Nie ustalono, ile dokładnie razy wykorzystał seksualnie dzieci, ani kiedy ujawniły się u niego pedofilskie zachowania. Śledczy szukali też potencjalnych ofiar, do których wcześniej nie udało się dotrzeć, jednak nikogo nie odnaleziono.

wka/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie