Kraków. Sąd wydał wyrok ws. Jerzego S. Znany aktor ukarany

Polska
Kraków. Sąd wydał wyrok ws. Jerzego S. Znany aktor ukarany
Polsat News

Sąd Rejonowy w Krakowie wydał wyrok ws. kolizji z udziałem Jerzego S. do której doszło w październiku 2022 roku. Znany aktor został skazany za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Wyrok nie jest prawomocny.

Jerzy S. został ukarany trzyletnim zakazem prowadzenia pojazdów. Musi również zapłacić 12 tys. zł grzywny oraz wpłacić 6 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Ma też zapłacić prawie 4,3 tys. zł tytułem postępowania kosztów sądowych.

Sąd uwzględnił wiek aktora

Zarówno prokurator jak i obrona wnioskowali o trzy lata zakazu prowadzenia pojazdu. Prokurator Bartłomiej Legutko domagał się kary w wysokości 45 tys. stawka oraz wpłaty 25 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrońca Jakub Dzwoniarski chciał niższej kary finansowej – wysokość 12 tys. zł i 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Jak uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Rutkowski, materiał dowody pozwala tylko na postawienie zarzutu prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Wysokość kary sąd ustalił na podstawie średniego stopnia szkodliwości czynu społecznego oraz na podstawie stanu majątkowego oskarżonego wysokości miesięcznego dochodu aktora (6 tys. zł), a także uwzględniając podeszły wiek oskarżonego.

 

ZOBACZ: Sosnowiec: Przechodził na zielonym świetle, potrąciło go auto. Policja ukarała pieszego

 

Adwokat Jakub Dzwoniarski nie chciał w rozmowie z dziennikarzami komentować wyroku. Jak mówił, chce, aby z treścią uzasadnienia zapoznał się najpierw jego klient.

 

- Sąd podzielił stanowisko prokuratury odnośnie tak ustalonego stanu faktycznego jak i kwalifikacji przyjętej za podstawę przypisanej winy i wymierzonej kary - mianowicie jazdę pod wpływem alkoholu - powiedział dziennikarzom prokurator Bartłomiej Legutko.

Wniosek policji

Również w środę policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie Jerzego S. za spowodowanie kolizji 17 października 2022 r.

 

- Dzisiaj policjanci z Komisariatu IV Policji skierowali do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy wniosek o ukaranie 75-latka za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Jest to wykroczenie z artykułu 86 kodeksu wykroczeń, paragraf 2 - powiedziała Elżbieta Znachowska-Bytnar z zespołu prasowego komendy miejskiej policji.

 

Za to przestępstwo sąd może nałożyć na Jerzego S. grzywnę w wysokości 30 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Kraków. Z zemsty podpalił dom. W środku byli ludzie.

Potrącenie motocyklisty

75-letni Jerzy S. w połowie października 2022 roku potrącił na al. Mickiewicza w Krakowie 44-letniego motocyklistę. Uderzył go autem w łokieć, motocyklista się przewrócił. Kierowca auta jechał dalej, ponieważ - jak tłumaczył policji - nie zauważył kolizji. Kiedy został zatrzymany, badanie wykazało, że ma 0,7 promila alkoholu w organizmie.

 

Bartosz Izdebski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mówił wówczas, że "44-letni motocyklista został trącony w rękę, niegroźnie. Zaraz po kolizji był na kontroli w szpitalu".

 

ZOBACZ: Braniewo: Potrącenie na przejściu dla pieszych. W sieci pojawiło się nagranie

 

"Bardzo żałuję i przepraszam, że wczoraj podjąłem tę najgorszą w moim życiu decyzję o prowadzeniu samochodu. Deklaruję pełną współpracę z organami powołanymi do wyjaśnienia wczorajszego incydentu"- brzmiało oświadczenie Jerzego S. przekazane w mediach społecznościowych przez jego syna.

 

Aktor odniósł się również do doniesień niektórych mediów, że po wypadku uciekł z miejsca zdarzenia. "Jednocześnie chciałem zapewnić, że wbrew doniesieniom medialnym, nie zbiegłem z miejsca zdarzenia, lecz zatrzymałem się na życzenie jego uczestnika i razem oczekiwaliśmy na przyjazd policji" - wyjaśnił.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie