Ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Postępowanie wszczęte

Polska
Ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezes Trybunału Konstytucyjnego: Postępowanie wszczęte
Polsat News
Prezes TK Julia Przyłębska

Działamy sprawnie, nadany został już sprawie bieg, czyli wszczęte zostało postępowanie, nadana sygnatura. Już otrzymają w dniu jutrzejszym uczestnicy postępowania odpisy wniosku i zobowiązanie do zajęcia stanowiska w sprawie - mówiła w poniedziałek prezes TK Julia Przyłębska o noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa została skierowana do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W poniedziałek w Programie Trzecim Polskiego Radia prezes TK Julia Przyłębska została zapytana o to, kiedy podjęte będą działania w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. - Działamy sprawnie, nadany został już sprawie bieg, czyli wszczęte zostało postępowanie, nadana sygnatura. Już otrzymają w dniu jutrzejszym uczestnicy postępowania odpisy wniosku i zobowiązanie do zajęcia stanowiska w sprawie - mówiła.

 
Przyłębska zaznaczyła, że sprawa będzie rozpatrywana w pełnym składzie. Prezes TK nie udzieliła odpowiedzi, ile czasu minie nim sędziowie zaczną prace. - Będziemy starali się, by ta sprawa była rzeczywiście załatwiana sprawnie - przekazała.


Zapewniła jednocześnie, że "nie będą to lata, tak jak opowiada opozycja".

Ustawa o Sądzie Najwyższym skierowana do Trybunału Konstytucyjnego

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda powiadomił, że skierował nowelizację ustawy o SN do TK.

 

- Podjąłem decyzję o skierowaniu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała dopóki trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z Konstytucją - mówił Duda.

 

ZOBACZ: Ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

 

Prezydent zaapelował wtedy także do sędziów TK o "niezwłoczne zajęcie się tą ważną ustawą i prace nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków".

 

W styczniu uchwalona została nowelizacja ustawy o SN przygotowana przez PiS. Jak zapowiadano, ma ona wypełnić kluczowy tzw. kamień milowy, który pozwoli na odblokowywanie dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).  

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie