Wielka Brytania. Przewodniczący Partii Pracy: Polska może być bogatsza od nas

Świat
Wielka Brytania. Przewodniczący Partii Pracy: Polska może być bogatsza od nas
Reuters
Keir Starmer

- Gospodarka Wielkiej Brytanii może do końca tej dekady pozostać w tyle za gospodarką Polski - powiedział Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy. - Nie jestem gotów uznać tego, co oznaczałyby skutki tej porażki - przekazał. - Wyjazd młodych ludzi do Warszawy - to nie jest przyszłość, na którą zasługuje nasz kraj - dodał brytyjski polityk.

- Musimy być szczerzy co do ścieżki upadku, na którą konserwatyści skierowali nasz kraj. Brytyjczycy zostają w tyle, podczas gdy nasi europejscy sąsiedzi stają się bogatsi - powiedział Keir Starmer. Przewodniczący Partii Pracy zaapelował w poniedziałek, by wyborcy poparli jego ugrupowanie w zaplanowanych na 2024 rok wyborach - przekazał Reuters.

 

- Nie chcę, aby młodzi ludzie byli zmuszeni emigrować z Wielkiej Brytanii. Drenaż mózgów do Monachium i Warszawy - to nie jest przyszłość, na którą zasługuje nasz kraj - dodał. Starmer obiecał, że jeśli zdobędzie władzę, odmieni ten trend i zapewni Wielkiej Brytanii najszybszy wzrost gospodarczy wśród krajów G7.

 

Według danych opublikowanych na początku tego miesiąca, brytyjska gospodarka ledwo uniknęła recesji, ale stoi przed trudnym rokiem 2023, ponieważ skutki dwucyfrowej inflacji uderzają w gospodarstwa domowe.

"PKB na mieszkańca Polski będzie wyższe od tego wskaźnika w Wielkiej Brytanii"

Starmer przytoczył najnowsze dane Banku Światowego pokazujące Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2021 roku na mieszkańca w Wielkiej Brytanii na poziomie 44 979 dolarów i 34 915 dolarów w Polsce.

 

Brytyjski polityk stwierdził, że w oparciu o średni wzrost 0,5 proc. rocznie w latach 2010-2021 w Wielkiej Brytanii, wskaźnik ten będzie niższy od polskiego do 2030 roku, jeśli Polska utrzyma swój średni wzrost 3,6 proc. rocznie.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Nie miała na ogrzewanie mieszkania. Zmarła z wychłodzenia

 

Używając tej samej analizy, Starmer stwierdził, że Wielka Brytania przy obecnym trendzie, do 2040 roku będzie miała o 12 000 dolarów niższe PKB na mieszkańca od Rumunii i o 8 000 dolarów na osobę za Węgrami.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie