Czego boją się Polacy? Michał Pajdak: Inflacja, choroby najbliższych, wzrost cen żywności

Polska
Czego boją się Polacy? Michał Pajdak: Inflacja, choroby najbliższych, wzrost cen żywności
O największych obawach Polaków mówił Michał Pajdak, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Inflacja, drugie miejsce zajmują choroby najbliższych, a na trzecim miejscu pojawia się ponownie temat inflacyjny, czyli wzrost cen żywności i innych towarów. To są trzy TOP-owe obawy Polaków w 2023 roku - mówił na antenie Polsat News Michał Pajdak z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Ekspert zaznaczył, że te obawy rożnie rozkładają się w odpowiednich grupach.

- Pytaliśmy o najbliższe obawy, czyli te w perspektywie trzech miesięcy - tłumaczył Pajdak i dodał, że te towarzyszą 98 proc. Polaków. - Wyłania się obraz człowieka, który obserwuje rzeczywistość - zaznaczył ekspert. 

 

Na wstępie wyjaśnił, że odpowiedzi na pytania o obawy w zależności od poszczególnych grup są rożne. Zaznaczył też, że "obawy mają swoje podstawy w doświadczeniach, genetyce, osobowości, typie charakteru czy zaburzeniach zdrowotnych". 

Inflacja i ceny

- Najciekawsze rzeczy wychodzą, jak pochylimy się nad płcią, przedziałem wiekowym itd. Wtedy okazuje się, że np. inflacji boją się bardziej kobiety niż mężczyźni, bardziej boją się osoby z wyższym wykształceniem niż z podstawowym czy osoby starsze - mówił i dodał, że "to są naprawdę bardzo duże różnice.

 

- Dla przykładu grupa wiekowa 18-22 obawia się inflacji w 36 proc., ale w grupie 56-80 lat to 57,8 proc. - mówił. Również miejsca zamieszkania odgrywa istotną rolę. - Bardziej boją się osoby z mniejszych miejscowości - dodał. 

 

Choroby najbliższych i wojna

- Jeśli chodzi o choroby najbliższych, to takiego scenariusza również bardziej obawiają się kobiety, bardziej boją się też osoby starsze oraz te, które zarabiają najmniej - wymieniał Pajdak. 

 

Wojny czy konfliktu zbrojnego znowu najbardziej boją się kobiety, bo 35 proc, mężczyźni ponad 19 proc. Ten scenariusz martwi też bardziej osoby starsze, z wyższym wykształceniem i te zarabiające najmniej. W tym przypadku sporą rolę odgrywa też lokalizacja, bo prawie co drugi mieszkaniec Podlasia (ponad 45 proc.) boi się wojny. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski ostrzega przed ofensywą Rosjan. "To będzie ostateczna porażka"

 

- Z kolei napływu imigrantów boją się bardziej kobiety, starsi i osoby mniej zarabiające - mówił Pajdak. 

 

Rok temu to pandemia była największą obawą Polaków. - Dzisiaj jest w środku stawki i cały czas osoby starsze o niej myślą - przypomniał ekspert. 

ap/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie