Adam Glapiński: Nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia

Biznes
Adam Glapiński: Nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia
Polsat News
Konferencja prezesa NBP

- Mimo obserwowanego spowolnienia nie grozi nam recesja i groźba znaczącego wzrostu bezrobocia jest bardzo niska - ocenił w czwartek szef Narodowego Banku Polskiego, komentując środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o zachowaniu dotychczasowych stóp procentowych. Dodał też, że "nic nie upoważnia nas do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent, którą niektórzy straszą".

- To zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek - podkreślił szef NBP Adam Glapiński. Dodał, ze "Rada nie podjęła decyzji o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek". 

 

Szef NBP zauważył, że "wszystkie napływające dane potwierdzają scenariusz stopniowego spowolnienia wzrostu naszej gospodarki". W jego ocenie, wpływają na to negatywne uwarunkowania zewnętrzne. 

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: Kryzysu nie ma. Będziemy walczyć z inflacją

 

- Przede wszystkim wojna w Ukrainie, Rosja podejmuje kolejne akty agresji, w otoczeniu polskiej gospodarki następuje znaczące spowolnienie aktywności, w szczególności spada aktywność gospodarcza w Niemczech u naszego głównego partnera handlowego - wyjaśniał. 

"Tempo wzrostu będzie maleć"

Zdaniem prezesa NBP "dynamika gospodarcza będzie się pogarszać, co będzie wpływać korzystnie na inflację". - Tempo wzrostu będzie maleć - uznał. Glapiński stwierdził, że "tak samo będzie u naszych sąsiadów" oraz w innych państwach świata. 

 

WIDEO: Prezes NBP: Nie grozi nam recesja 

 

 

- Wszystko razem będzie zmierzać do zmniejszenia inflacji - ocenił.

 

Podkreślił jednak, że: - Nic nie upoważnia nas do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent, którą niektórzy straszą.

"W listopadzie możemy podjąć inną decyzję"

Dopytywany o możliwe dalsze podwyższanie stóp procentowych, Glapiński przyznał, że ustalenia z wczoraj są takie, że "mroziłoby gospodarkę, bez efektu na inflację".

 

- Ale w listopadzie z nową projekcją możemy podjąć inną decyzję - dodał.

 

Natomiast szef NPB ma nadzieję, że możliwość pierwszej obniżki stóp pojawi się pod koniec przyszłego roku.

laf / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie