Władimir Kliczko przetestował czołg Leopard 2. Nazwał go "kotem"

Świat
Władimir Kliczko przetestował czołg Leopard 2. Nazwał go "kotem"
Twitter/Witalij Kliczko
"To rok, w którym nasza siła woli stała się większa niż kiedykolwiek. Tak silna, jak ten Leopard" - mówił Władimir Kliczko.

Władimir Kliczko odwiedził z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem poligon, na którym ukraińscy czołgiści uczą się obsługi niemieckich czołgów i wozów piechoty Marder. Były bokser przetestował Leoparda 2, a filmik trafił do sieci i wywołał euforię w Ukrainie. Do podarowanego czołgu, ale tym razem z Polski, wsiadł też Ołeksij Reznikow, ukraiński szef MON.

W Niemczech trwa szkolenie załóg czołgów Leopard 2 i bojowych wozów piechoty Marder, które mają trafić do Ukrainy. Tamtejsze załogi odwiedził Władimir Kliczko, mistrz olimpijski i wicemistrze Europy w boksie, który od początku inwazji zabiega o pomoc dla Ukrainy.

Kliczko o Leopardzie: "Jesteśmy silni jak ten czołg"

Władimir Kliczko spędził dzień na poligonie w Niemczech, gdzie trwają treningi z jazdy i strzelania. "Rok temu nawet nie przypuszczałem, że będę jeździł takim 'kotem'" - powiedział na nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

 

Rok wojny w Ukrainie nazwał "rokiem cierpienia, w którym nasza siła woli stała się większa niż kiedykolwiek". - Tak silna jak ten czołg - mówił Kliczko. Podziękował też Niemcom i wolnemu światu za wszystko, co robią dla Ukraińców.

 

ZOBACZ: Dwa atomowe bombowce nad Estonią. Eskortowały je polskie F-16. Jest nagranie

 

Wideo zamieścił na Twitterze Witalij Kliczko, starszy brat Władimira i mer Kijowa. "Władimir Kliczko odwiedził poligon w Niemczech, gdzie obecnie ukraińscy bojownicy szkolą się i doskonalą umiejętności posługiwania się nową bronią wraz z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem" - napisał.

 

Na poligonie był także ambasador Ukrainy w Niemczech Aleksiej Makiejew.

 

Ukraiński czołgista: "Nie przyjechaliśmy tu na wypoczynek"

Zadaniem ukraińskich pancerniaków jest nauczyć się obsługi niemieckiego sprzętu do końca marca, kiedy to czołgi i transportery zostaną dostarczone na Ukrainę. 

 

- Ukraińscy żołnierze niezwykle szybko przyzwyczajają się do niemieckiego systemu, widziałem to sam i mówią o tym także nasi instruktorzy - ocenił minister obrony RFN.

 

ZOBACZ: Warszawa. Manifestacje przed ambasadą Rosji w Warszawie. Setki osób

 

Dodał, że treningi ukraińskich żołnierzy są bardziej intensywne niż zwykle. Potrwają one pięć tygodni, a żołnierze będą ćwiczyć sześć dni w tygodniu po dwanaście godzin dziennie.

 

- Nie przyjechaliśmy tu na wypoczynek - powiedział Deutsche Welle Witalij, jeden z ukraińskich czołgistów. - Nie możemy się doczekać, aż pojedziemy z nowym sprzętem do Ukrainy - dodał żołnierz.

 

Według Deutsche Welle Niemcy wyszkolili w 2022 roku ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, a do końca obecnego roku zamierzają wyszkolić kolejne trzy tysiące.

 

Kliczko sprawdził, że są czołgi dla Ukrainy

Wideo z Kliczką w Leopardzie 2 stało się popularne w sieci.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Rozmawiałem z Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej

 

Pokazują je ukraińskie media, publikuje je także wielu zwykłych internautów, którzy wyrażają radość, że za kilka tygodni sprzęt NATO znajdzie się na froncie.

 

 

Natomiast w innym Leopardzie 2 - podarowanym przez Polskę - znalazł się Ołeksij Reznikow, minister obrony rządu w Kijowie. Na krótkim nagraniu wychyla się z włazu i pyta: "Gdzie jest droga na Moskwę?".

 

hlk/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie