Andrzej Duda: Rozmawiałem z Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej

Polska
Andrzej Duda: Rozmawiałem z Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej
PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda

- Rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, wiec można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta - przekazał w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że rozmowy na ten temat będą kontynuowane.

 

- Jesteśmy trzecim państwem, po USA i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o pomoc militarną Ukrainie. Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia. Oprócz bohaterstwa obrońców tylko taki rodzaj pomocy jest w stanie odeprzeć rosyjski atak - stwierdził Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

 

 

Prezydent pytany był o dostawy samolotów MiG-29 i F-16 dla Ukrainy. - W kwestii samolotów nie było rozmów z prezydentem USA - odpowiedział.

 

Duda przekazał także, że Polska, Niemcy i Francja podjęły w ramach Trójkąta Weimarskiego wspólną deklarację w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Ta deklaracja jest bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym - oświadczył prezydent.

 

WIDEO: Konferencja prezydenta Andrzeja Dudy

 

 

Andrzej Duda podał też, że głównym tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście wojny w Ukrainie, obrona Ukrainy przed Rosją oraz pomoc państw Zachodnich i NATO. - Chcę z satysfakcją powiedzieć, że to rzeczywiście gremium, które widać, że w poważny sposób podchodzi do polskich spraw. (...) Cieszę się, że temat Ukrainy jest traktowany w sposób poważny i podejście wszystkich uczestników tych spotkań jest niezwykle konstruktywne - oświadczył.

Deklaracja przywódców Trójkąta Weimarskiego

W piątek na stronie internetowej prezydenta RP opublikowano treść wspomnianej deklaracji Trójkąta Weimarskiego.

 

ZOBACZ: Spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Andrzej Duda: Nie może nikt akceptować tego, co robi Rosja

 

"Rok po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej, brutalnej wojny, przywódcy Trójkąta Weimarskiego wyrażają swoją niezachwianą solidarność z Ukrainą i swoje bezwarunkowe poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją. Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Trzej przywódcy potwierdzają swoje zaangażowanie w koordynację wysiłków na rzecz zaspokojenia pilnych potrzeb Ukrainy w zakresie sprzętu wojskowego i obronnego. Polska, Francja i Niemcy w pełni wspierają Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do obrony przed inwazją Rosji, w tym poprzez zapewnienie pomocy wojskowej i obronnej, i będą to robić tak długo, jak będzie to konieczne, także w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz poprzez Misję Pomocy Wojskowej UE (EUMAM)" - dodano.

an/ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie