Nagły zwrot na koniec ferii. Zima powróci w całym kraju. Obowiązują alerty pogodowe

Polska
Nagły zwrot na koniec ferii. Zima powróci w całym kraju. Obowiązują alerty pogodowe
Polsat News/IMGW
Podczas nadchodzących godzin kierowcy powinni uważać na drogach

Ostatnie dni ferii zimowych upłyną pod znakiem korków na popularnych trasach oraz niespokojnej pogody. IMGW wydał alerty hydrologiczne dotyczące Wisły oraz ostrzeżenia dla kierowców obejmujące praktycznie cały kraj. - Przez najbliższe dwa dni warunki na pewno się nie poprawią, a może nawet pogorszą - przestrzegł ratownik TOPR Andrzej Maciata.

W sobotę od rana w Zakopanem panował wzmożony ruch na drogach. Do domów wracają z ferii mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodnio-pomorskiego. Osoby, które zdecydowały się na podróż samochodem, muszą liczyć się z korkami. Podróż z Zakopanego do Krakowa może trwać obecnie nawet dwie i pół godziny.

 

Jak relacjonuje reporterka Polsat News Klaudia Syrek, ostatni weekend ferii na Podhalu to przede opady śniegu. Choć temperatura oscyluje w okolicach zera, uczucie chłodu potęgują silne podmuchy wiatru. Trudne warunki nie wpłynęły jednak na zmniejszenie liczby turystów. TOPR apeluje, aby nawet na krótkie wyprawy zabierać ze sobą kijki i raki.

 

- Obecnie porywy wiatru na Kasprowym Wierchu to ponad 20 m/s. Pokrywa świeżego śniegu wynosi ok. 30 cm, co spowodowało podniesienie poziomu zagrożenia lawinowego. Jeszcze dwa dni temu mieliśmy pierwszy stopień, a dziś mamy już drugi stopień. Przez najbliższe dwa dni warunki na pewno się nie poprawią, a może nawet pogorszą - podkreślił ratownik TOPR Andrzej Maciata w rozmowie z Polsat News.

Zatrzęsienie turystów w Szczyrku. Ogromne korki na koniec ferii

Koniec lutego stoi pod znakiem opadów śniegu także w Szczyrku w woj. śląskim. Dziennikarka Polsat News Joanna Wietrzyk zaznacza, że frekwencja na stokach jest bardzo wysoka. Niektórzy turyści decydują się przedłużyć pobyt, aby uniknąć tłoku na drogach.

 

- Nigdy nie opłaca się tutaj z Beskidu Śląskiego wracać w niedzielę, bo się wraca dwa razy tyle, co się przyjeżdża, już lepiej wziąć wolne w poniedziałek - opisuje jeden z narciarzy w rozmowie z Polsat News.

 

 

Okazuje się, że dla organizatorów sezon jednak się nie kończy. Wkrótce bowiem zaczynają się ferie w Czechach. Na marzec zapowiadają się także dobre warunki atmosferyczne dla narciarzy.

Koniec ferii pod znakiem niespokojnej pogody. Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

Okazuje się jednak, że końcówka ferii zapowiada się niespokojna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia na Mazowszu. Fala wezbraniowa na Wiśle przeszła w godzinach porannych przez Warszawę, lecz nie przekroczyła poziomów ostrzegawczych. Na innych odcinkach rzeki sytuacja jest jednak znacznie poważniejsza.

 

Reporterka Polsat News Monika Miller podkreśla, że w Wyszogrodzie czy Kępie Polskiej stany ostrzegawcze zostały przekroczone o ponad 30 cm. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Hydrolodzy prognozują, że stan wody będzie się podnosić.

 

ZOBACZ: Prognoza pogody. Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed huraganowym wiatrem w weekend

 

- Mamy wydane ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla odcinka środkowej Wisły, od Wychódźca do zbiornika we Włocławku. (…) Poziom wody może osiągnąć nawet stan alarmowy, ale w następnych dniach sytuacja będzie się poprawiać - wyjaśniła hydrolog Izabela Adrian z IMGW.

 

W sobotę po południu służby wydały także ostrzeżenia hydrologiczne dla części woj. podkarpackiego, dolnej Wisły oraz Zalewu Wiślanego i Żuław.

 

Poważne ostrzeżenia dla kierowców. Alerty dla praktycznie całego kraju

W najbliższych dniach wietrznie będzie w centrum kraju na wybrzeżu. IMGW opublikował alerty dla kierowców praktycznie w całym kraju. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, opadami śniegu i oblodzeniem na drogach.

 

Zaznaczony na mapie na żółto fragment w południowo-zachodniej Polsce dotyczy przejścia granicznego w Jakuszycach. Strona czeska zdecydowała się zamknąć przeprawę dla pojazdów ciężarowych co najmniej do niedzieli.

 

Jak przewidują meteorolodzy, w bardzo szybkim tempie może tam spaść 60-70 cm śniegu. Droga od strony czeskiej jest stroma, wiec służby obawiają się zablokowania przejazdu. Na pozostałym obszarze kraju będą padać deszcz i deszcz ze śniegiem.

jkm/wka/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie