Pogoda na sobotę. Burze śnieżne, silny wiatr i brak słońca. Alerty pogodowe dla większości Polski

Polska
Pogoda na sobotę. Burze śnieżne, silny wiatr i brak słońca. Alerty pogodowe dla większości Polski
Polsat News, IMGW
Sobotnia pogoda nie będzie przyjazna

Do 80 km/h osiągnie w porywach wiatr w sobotę. Szykujmy się też na opady śniegu prawie w całej Polsce, a niekiedy delikatny mróz. Ostrzeżenia IMGW obowiązują w kilkunastu województwach, a najbardziej niebezpiecznie jest na Dolnym Śląsku. Meteorolodzy alarmują ponadto, że w pierwszy dzień weekendu możemy czuć się zmęczeni, ponieważ nie będzie docierać do nas wystarczająco słonecznego światła.

Mieszkańcom większości kraju śnieg będzie towarzyszył przez całą sobotę. IMGW prognozuje opady białego puchu wszędzie poza Pomorzem Zachodnim i północnymi rejonami województwa lubuskiego.

 

W południe przez Żuławy przechodzą burze śnieżne.

 

 

Po godz. 11:00 alerty Instytutu obowiązywały w większości Polski, m.in. w pasie nadmorskim, na Mazowszu i w Łódzkiem, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i północy Podkarpacia. Niebezpiecznie jest zwłaszcza w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha - tam opady śniegu są najintensywniejsze.

 

W części województw śląskim, małopolskim i podkarpackim mogą wystąpić marznące opady.

 

  Mapa alertów pogodowych - stan na godz. 11:00 w sobotęIMGW
Mapa alertów pogodowych - stan na godz. 11:00 w sobotę

 

 

Synoptycy spodziewają się ponadto, że na Podlasiu, Pomorzu oraz Warmii i Mazurach wraz ze śniegiem spadnie marznący deszcz. "Od Mazur po Dolny Śląsk przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm" - dodają.

 

W całej Polsce występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Poza utrzymującą się dużą wilgotnością powietrza uciążliwe dla człowieka będzie silne obciążenie organizmu zimnem, niedostatek światła słonecznego oraz porywisty wiatr. 

 

Wiatr w porywach może osiągnąć 80 km/h

Najchłodniej będzie w Tatrach, gdzie słupek rtęci spadnie cztery oczka poniżej zera. Jednostopniowy mróz prognozowany jest także w woj. warmińsko-mazurskim. W pozostałych województwach temperatura będzie oscylować wokół zera, a najcieplej - dwa, trzy stopnie na plusie - będzie nad Bałtykiem.

 

ZOBACZ: Potępa. Samochód w rzece. W środku były dwa ciała

 

Wśród pogodowych "atrakcji" na pierwszy dzień weekendu mamy też wiatr, który może wywołać zawieje śnieżne. Osiągnie on niemal 40 km/h na Pomorzu, a w porywach nawet 80 km/h. W centralnych rejonach kraju będzie pędził z prędkością 20-30 km/h, niekiedy przekraczając jednak 60 km/h. Wiatr spokojniejszy będzie na południu Polski.

 

Jaka pogoda w niedzielę?

IMGW podał też, że "w całej Polsce występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne". "Poza utrzymującą się dużą wilgotnością powietrza uciążliwe dla człowieka będzie silne obciążenie organizmu zimnem, niedostatek światła słonecznego oraz porywisty wiatr" - wyjaśnili.

 

 

W niedzielę aura ma się nieco uspokoić. Serwis Interia Pogoda informuje, że śnieg będzie wówczas padał na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim oraz w woj. lubuskim. W całej Polsce będzie kilka stopni na plusie, a niebo - poza Wielkopolską, Dolnym Śląskiem i Śląskiem - spowiją gęste chmury.

Zobacz prognozę pogody Polsat News

wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie