Pogoda. Cyklon nad Polską. Tatry zamknięte dla turystów

Polska
Pogoda. Cyklon nad Polską. Tatry zamknięte dla turystów
Twitter.com/IMGW-PIB
Tatrzański Park Narodowy wprowadził całkowity zakaz wstępu na terenie polskiej części Tatr.

Tatry zostały zamknięte dla turystów. Tatrzański Park Narodowy wprowadził zakaz wstępu na wniosek TOPR, które wprowadziło czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Cyklon Pit, który przechodzi nad Polską spowodował znaczne utrudnienia na drogach. IMGW wydał dla Polski ostrzeżenie przed oblodzeniem. Mokra nawierzchnia dróg i chodników może zamarzać po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Ze względu na bardzo trudne warunki turystyczne i wysokie zagrożenie lawinami Tatrzański Park Narodowy ogłosił, że cały obszar Tatr został zamknięty do odwołania.

Do odwołania zamknięte całe polskie Tatry

Stało się tak na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które wprowadziło wcześniej czwarty stopień zagrożenia lawinowego. 

 

 

"W Tatrach panują skrajnie trudne warunki. Wszystkie szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Dodatkowe utrudnienie stanowią obfite opady śniegu, które w połączeniu z silnym wiatrem znacznie ograniczają widzialność" - podało TOPR.

 

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował zdjęcie z obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Widać na nim, ile śniegu zebrało się za drzwiami wejściowymi.

 

Burze oraz zawieje i zamiecie

W całym kraju trudne warunki na drogach, jest ślisko. Nad Polską znalazł się cyklon Pit, który przyniósł ze sobą śnieżyce i wichury.

W związku z intensywnymi opadami śniegu w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB dla województwa kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz części województwa małopolskiego i śląskiego.

 

W sobotę w całym kraju spodziewane są opady śniegu. Najwięcej śniegu ma - według prognoz IMGW - spaść w górach, gdzie przybędzie około 10 cm puchu. Silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

ZOBACZ: Gęste mgły, gołoledź, topniejący śnieg. Grzegorz Walijewski o pogodzie na najbliższy czas

 

Na północy możliwe burze.

 

Temperatura wyniesie od -6°C na południu do 3°C nad morzem.

 

Wiatr północny, na południu i nad morzem w porywach do 65 km/h, w górach do 90 km/h.

 

Od niedzieli będzie chłodniej 

W nocy z soboty na niedzielę wiatr ma osłabnąć.

 

Zacznie jednak spadać temperatura. Na północnym wschodzie i południu mróz: 7-8 stopni. Z kolei na Wybrzeżu minus 3 stopnie. W górach minus 10-11 stopni. Będzie także przelotnie padać. Najintensywniej - w górach.

 

ZOBACZ: Tatry. Zamknięta droga do Morskiego Oka i szlak do Pięciu Stawów. Zagrożenie lawinami

 

W niedziela z przewagą zachmurzenia. Zimno: od -5 st. na południu do 1 st na Wybrzeżu w Karpatach spodziewany mróz 07 stopni.

 

Okresowy silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie. 

 

Od poniedziałku spodziewane jest dalsze ochłodzenie związane z masa powietrza polarnego nasuwająca się nad Polskę.

 

WIDEO - Jarosław Kret o aurze w weekend. Prognoza pogody Polsat News

 

hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie