Wojna w Ukrainie. Sondaż: 90 proc. Ukraińców popiera atak na Rosję

Świat
Wojna w Ukrainie. Sondaż: 90 proc. Ukraińców popiera atak na Rosję
Twitter/GeneralStaffUA
Ukraińcy chcą ataku na Rosję

90 proc. Ukraińców uważa, że atak na Rosję jest konieczny - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS). O wynikach badania poinformowała ukraińska agencja Unian. Część Ukraińców popierających szturm na Rosję chce, aby ostrzeliwać cele cywilne, tak jak robią to wojska nieprzyjaciela.

Najnowszy sondaż pokazuje, że niemal wszyscy Ukraińcy popierają ewentualny atak na Rosję. Rozbieżności pojawiają się w kwestii tego, jakie cele powinni obrać ukraińscy żołnierze. 

 

ZOBACZ: Rocznica wojny na Ukrainie. Akcje pod rosyjskimi ambasadami

 

Wśród osób popierających atak na Rosję 38 proc. uważa, że Ukraina powinna uderzyć tylko w obiekty wojskowe. 39 proc. stwierdziło, ze należy zaatakować również krytyczną infrastrukturę energetyczną. 

 

Wojna w Ukrainie. Część badanych chce ataku na cele cywilne

13 proc. zwolenników natarcia na Rosję odpowiedziało, że należy atakować wszystkie obiekty, w tym te zamieszkałe przez ludność cywilną, tak jak robią to wojska rosyjskie. 

 

ZOBACZ: Rocznica wybuchu wojny. Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w dniach 14-22 lutego 2023 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadanych zostało 2002 respondentów. Badani byli pełnoletni, mieszkali w różnych regionach Ukrainy, w granicach kontrolowanych do 24 lutego 2022 roku. W sondażu nie brały udziału osoby, które wyjechały z Ukrainy po rozpoczęciu inwazji. 

Wojna w Ukrainie. Ludność popiera dalszą walkę 

Z innego sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w październiku 2022 roku wynika, że bezwzględna większość ankietowanych obywateli Ukrainy opowiada się za kontynuacją walki zbrojnej, pomimo rosyjskich ataków rakietowych - podaje agencja Unian.

 

ZOBACZ: Tomasz Siemoniak o dniu wybuchu wojny w Ukrainie: Wolny świat zamarł z oburzenia


W związku z agresją Rosji na Ukrainę notuje się rekordowe poparcie dla wejścia do NATO. "Za" członkostwem w Sojuszu opowiada się 87 proc. respondentów.

dsk/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie