Rocznica wojny na Ukrainie. Akcje pod rosyjskimi ambasadami

Świat
Rocznica wojny na Ukrainie. Akcje pod rosyjskimi ambasadami
PAP/EPA/NEIL HALL/ Twitter/Reuters/Led By Donkeys
W kilku krajach Europy aktywiści zorganizowali specjalne akcje przed rosyjskimi ambasadami

Pomalowana ulica w barwach ukraińskiej flagi, ukraiński hymn, dźwięki syren i wybuchów, a nawet zniszczony rosyjski czołg - taki widok czekał dziś na pracowników rosyjskich ambasad w Europie. Aktywiści w wielu krajach zorganizowali specjalne akcje, upamiętniające wybuch wojny w Ukrainie, od którego mija właśnie rok.

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5:00 czasu lokalnego, gdy w Polsce była godz. 4:00. Nastąpiło to kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina "specjalnej operacji wojskowej", mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy". 

 

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny aktywiści w kilku stolicach Europy zorganizowali specjalne akcje przed rosyjskimi ambasadami. 

Londyn: Ogromna flaga Ukrainy na ulicy

W Londynie (Wielka Brytania) przed rosyjską placówką w przeddzień rocznicy pojawiła się ogromna ukraińska flaga. Namalowali ją aktywiści z organizacji "Led By Donkeys". Żółtą i niebieską farbę przywieźli na taczkach.

 

Warszawa: Dźwięki syren i odgłosy wybuchów

W piątek przed ambasadą Rosji w Warszawie pojawili się aktywiści z wielkim transparentem "#Russiaisterroriststate" (Rosja jest państwem terrorystycznym- red.). 

 

Z głośników puszczono dźwięki wybuchów i strzałów oraz syren ostrzegających ludność przed atakami. 

Berlin: Zniszczony rosyjski czołg

Z kolei w stolicy Niemiec, Berlinie, przed ambasadą Rosji pojawił się zniszczony rosyjski czołg T-72. Inicjatorzy akcji Museum Berlin Story Bunker informują, że czołg został zniszczony przez ukraińską minę przeciwpancerną w pobliżu stolicy Kijowa w pierwszych dniach wojny. 

 

Haga: Hymn Ukrainy przed ambasadą

W Hadze (Holandia) od rana pracownicy rosyjskiej placówki dyplomatycznej słyszą ukraiński hymn z ustawionego przed ich oknami głośnika. 

 

 

pgo/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie