Rocznica wybuchu wojny. Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie

Polska
Rocznica wybuchu wojny. Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Kijowie. - Prawdopodobnie weźmie udział w posiedzeniu Rady Najwyższej Ukrainy - przekazał sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. W piątek mija pierwsza rocznica wybuchu wojny w Ukrainie.

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5:00 czasu lokalnego, gdy w Polsce była godz. 4:00. Nastąpiło to kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina "specjalnej operacji wojskowej" mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy".

 

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał na Twitterze, że premier "udał się do Kijowa, żeby dać jasny i wymierny sygnał dalszego wsparcia w obronie Ukrainy przed Rosją".

 

Kancelaria Prezydenta dodała, że premier złożył kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę.

Morawiecki spotkał się z premierem tego kraju i jego prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. 

 

 

Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS w TVP1, przekazał, że premier prawdopodobnie weźmie udział w posiedzeniu Wierchownej Rady (Rada Najwyższa Ukrainy).

 

ZOBACZ: Rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: 24 lutego miliony z nas dokonały wyboru

 

Pytany, z jakim przesłaniem jedzie do Kijowa Morawiecki, odpowiedział, że będzie to przesłanie wsparcia i przekazania informacji po zakończonej w środę wizycie w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz ustaleń, które zapały w Polsce po spotkaniu Bidena z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

WIDEO: Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie z przesłaniem wsparcia

Morawiecki w Kijowie po wybuchu wojny

15 marca 2022 roku, trzy tygodnie po wybuchu wojny, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą jako pierwsi politycy z Zachodu udali się do ogarniętego wojną kraju.

 

W stolicy Ukrainy pojawili się jako reprezentanci Rady Europejskiej, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

 

- W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii - przekazał wówczas premier Morawiecki.

pgo/grz / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie