"Odpowiedzialni za klincz z KE są w Polsce". Czaputowicz o pieniądzach z KPO

Polska
"Odpowiedzialni za klincz z KE są w Polsce". Czaputowicz o pieniądzach z KPO
Polsat News

- Trudno sobie wyobrazić bałagan, jaki tutaj powstał - powiedział w "Graffiti" były szef MSA prof. Jacek Czaputowicz o skierowaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o SN do Trybunału Konstytucyjnego. - To są bardzo poważne konsekwencje. Trzeba dodać, że są one nie do naprawienia - mówił ostrzegając, że TSUE i KE mogą podważyć legalność TK. - To byłby zupełnie nowy poziom - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek przesłał nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym, która miała zapewnić wypełnienie kamienia milowego i umożliwić wypłatę funduszy z KPO do Trybunału Konstytucyjnego.

Były szef MSA: Odpowiedzialni za klincz z KE są w Polsce

Zapytany, kto jest odpowiedzialny za klincz w relacjach Polska - Unia Europejska prof. Jacek Czaputowcz mówił, że odpowiedzialni za ten stan rzeczy są w Polsce.

 

- Nie widzę tutaj klinczu w relacji UE-Polska. Klincz jest po stronie polskiej między różnymi grupami politycznymi, między prezydentem a rządem, a Prawem i Sprawiedliwością - powiedział w "Graffiti" były szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz.

 

ZOBACZ: Prezydent skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

 

Były szef polskiej dyplomacji zapytany przez Marcina Fijołka o sytuację w relacjach Polska-UE nazwał ją "bałaganem".

 

- Trudno sobie wyobrazić bałagan, jaki tutaj powstał. Zostało zawarte jakieś porozumienie i ktoś odpowiada za to, że tych środków (z KPO) nie ma - wyjaśnił były szef dyplomacji.

"Konsekwecje są nie do naprawienia"

- Zgodzę się z premierem Morawieckim, który powiedział, że istotą suwerenności jest uzyskanie tych środków, żeby wzmocnić w obliczu wojny (w Ukrainie) siłę gospodarczą i militarną Polski. Bez tego nasza suwerenność będzie zagrożona. I właśnie okazuje się, że nie jesteśmy w stanie tych środków uzyskać - powiedział prof. Czaputowicz.

 

ZOBACZ: Adam Jarubas: Jest szansa, że pierwsze pieniądze z KPO wpłyną w połowie roku

 

- To są bardzo poważne konsekwencje. Trzeba dodać, że są one nie do naprawienia. Już Komisja Europejska wystąpiła do TSUE ze skargą na Polskę, że w ogóle cały system Trybunału Konstytucyjnego jest nielegalny - przypomniał.

 

- Obawiam się, że TSUE przyzna rację Komisji Europejskiej i będzie to bardzo poważny problem - mówił były dyplomata.

 

Czaputowicz: PiS sprzyja tworzeniu superpaństwa UE

- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że postępowanie PiS w ostatnich dwóch latach sprzyja budowie superpaństwa w Unii Europejskiej, bo my ciągle dostarczamy pretekstów, żeby wprowadzać takie regulacje. Zgodziliśmy się na warunkowość, później wystąpiliśmy do TSUE ze skargą, przegraliśmy i zostało zatwierdzone, że ta warunkowość jest legalna - wymieniał.

 

ZOBACZ: KPO. Piotr Müller o KPO: Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

 

- Teraz dostosowaliśmy się do oczekiwań w sprawie zmiany ustawy (o SN) i jeszcze do tego daliśmy pretekst, żeby wystąpić z kolejną skargą na Polskę. Myślę, że TSUE zgodzi się z Komisją Europejską i będziemy mieli zupełnie inny poziom integracji - powiedział Jacek Czaputowicz.

hlk/dk / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie