Spotkanie Joe Biden - Andrzej Duda. "Wierzymy, że Ameryka jest w stanie utrzymać ład światowy"

Polska
Spotkanie Joe Biden - Andrzej Duda. "Wierzymy, że Ameryka jest w stanie utrzymać ład światowy"
PAP/Marcin Obara

Wierzymy, że Ameryka jest w stanie utrzymać, upilnować ład światowy - mówił we wtorek popołudniu podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem prezydent Polski Andrzej Duda. Samą wizytę potraktował jako "ogromny znak bezpieczeństwa". Biden podziękował Polsce i Polakom za wsparcie wobec narodu ukraińskiego.

Andrzej Duda podziękował Joe Bidenowi za poniedziałkową wizytę w Kijowie. - To było spektakularne posunięcie strategiczne i polityczne, niezwykle ważny sygnał polityczny dla Ukrainy - powiedział. Wyraził opinię, że odwiedziny prezydenta USA pozytywnie wpłynęły na morale obrońców Ukrainy. 

 

- To był też niezwykły gest pokazany naszym sojusznikom z NATO, ludziom, którzy stoją po stronie wolnego świata, a także tym, którzy napadli na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Myślę niestety o naszych europejskich sąsiadach, o Rosji, jej władzach, prezydencie Putinie, który podjął prawie rok temu tę decyzję o zaatakowaniu wolnego, niepodległego, suwerennego kraju - przypomniał.

Wizyta ważna dla całego regionu

Duda wyraził też zadowolenie z przylotu Bidena nad Wisłę. - Cieszymy się ogromnie, że możemy gościć pana w Polsce. To dla nas ogromny znak bezpieczeństwa - mówił w kierunku Bidena.

 

- Jutro spotkamy się z naszymi sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, bo dla nas wszystkich to ważna wizyta - podkreślił i dodał, że "nie odbieramy tego jako wizyty tylko w Polsce, ale w całym regionie". 

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: Rozmawiamy o magazynach broni ulokowanych na wschodniej flance NATO

 

Duda przypomniał, że Polska wspiera sojuszników w regionie, wymienił tutaj państwa bałtyckie i Rumunię. 

 

Dalej powiedział, że "polska prezydencja w UE odbędzie się pod znakiem zacieśnienia więzi transatlantyckich".  - Więcej Ameryki w Europie, silniejsze więzi UE ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach gospodarczych i bezpieczeństwa - wymieniał. 

 

Biden dziękuje Polakom 

- Dziękuję Polsce i Polakom za pomoc Ukrainie - powiedział Biden i podkreślił, że "to, co zrobiliście, było naprawdę niezwykłe". Zapowiedział, że "żelazne zobowiązanie" USA i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa. 

 

- Chciałem podziękować panu prezydentowi za to jak Polska pomaga narodowi ukraińskiemu. Jest niezwykłe to co zrobiliście. W zeszłym roku oglądałem, jak przez granicę przechodziły dzieci, żony, które zostawiły swoich mężów i ojców - mówił i przypomniał, że Polska przyjęła prawie dwa miliony uchodźców. 

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Zagraniczne media komentują wizytę prezydenta USA

 

- Nasze siły będą w Polsce. W tej chwili tworzymy nowe strategiczne partnerstwo, mamy zamiar zbudować nowe elektrownie jądrowe i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski na pokolenia - przypomniał prezydent USA. 

ap/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie