Joe Biden w Polsce. Zagraniczne media komentują wizytę prezydenta USA

Polska
Joe Biden w Polsce. Zagraniczne media komentują wizytę prezydenta USA
Screen/volkskrant.nl/lefigaro.fr/tagesschau.de/nos.nl
Zagraniczne media piszą o wizycie Joe Bidena w Polsce

"Przed rosyjską inwazją Polska nie zawsze była dobrze widoczna, teraz jest jedną z głównych potęg wschodzących w Europie" - zauważa holenderski portal NOS. Z kolei francuski dziennik "Le Figaro" wskazuje, że jednym z celów Warszawy jest "stworzenie dynamicznego regionu w Europie Wschodniej, zdolnego do narzucenia mniej naiwnego niż Berlin i Paryż podejścia do bezpieczeństwa wobec Moskwy".

Światowe media piszą o wizycie Joe Bidena w Polsce i podkreślają, że prezydent Stanów Zjednoczonych nieprzypadkowo wybrał Warszawę na miejsce swojej wizyty. Zwracają uwagę na rosnące znaczenie Polski na arenie międzynarodowej.

Niderlandzkie media: Polska kluczowym sojusznikiem USA

"Wizyta Bidena w Polsce ma szczególny wymiar" – pisze niderlandzki dziennik "De Volkskrant", podkreślając, że nigdy wcześniej amerykański prezydent nie odwiedził Warszawy dwa razy w ciągu roku. "Polska jest kluczowym sojusznikiem USA we wspieraniu Ukrainy militarnie, gospodarczo i humanitarnie" – zaznacza dziennik. 

 

ZOBACZ: Włodzimierz Cimoszewicz o wizycie Bidena w Polsce: Nie oczekuję niczego nadzwyczajnego


"To nie jest zwykła wizyta, ona symbolizuje coś większego" – ocenia holenderski portal NOS. "Rola kraju się zmienia. Przed rosyjską inwazją Polska nie zawsze była dobrze widoczna, teraz jest jedną z głównych potęg wschodzących w Europie". 


Jak twierdzi korespondentka holenderskich mediów publicznych w USA Marieke de Vries, "Biden desperacko potrzebuje Polski i innych wschodnich krajów NATO", gdyż państwa wschodniej flanki  "wiedzą, jak postępować z Rosją". 

Le Figaro: Polska awangardą obozu stanowczości w Europie 

Laure Mandeville w artykule dla francuskiego dziennika "Le Figaro" pisze, że jednym z celów Warszawy jest "stworzenie dynamicznego regionu w Europie Wschodniej, zdolnego do narzucenia mniej naiwnego niż Berlin i Paryż podejścia do bezpieczeństwa wobec Moskwy".

 

ZOBACZ: Sondaż. Polacy o wizycie Joe Bidena w Polsce. Liczymy na zwiększenie obecności sojuszniczej

 

Autorka przypomina, że premier Mateusz Morawiecki ostrzegał sojuszników przed rosyjskim atakiem. Wskazuje też, że w sprawie Ukrainy na polskiej scenie politycznej panuje konsensus. 


"Ten polski konsensus polityczny, ale także gwałtowność rosyjskiego ataku oraz wahania Francji i Niemiec na początku konfliktu stworzyły w Warszawie przekonanie, że Polska powinna stać się awangardą obozu stanowczości w Europie w ścisłej współpracy z państwami bałtyckimi, środkowoeuropejskimi, skandynawskimi, a także z Brytyjczykami". 

 

Niemieckie media: Przemówienie, na które czeka świat

Niemiecka stacja ARD wskazuje, że w Warszawie od wizyty amerykańskiego prezydenta oczekuje "oczekuje się dwóch rzeczy: uznania i bezpieczeństwa".

 

ARD przypomina, że Polska udzieliła schronienia prawie 1,5 mln uchodźców z Ukrainy w sytuacji, gdy "sama cierpi z powodu wysokiej inflacji w wyniku kryzysu energetycznego, niepewności gospodarczej, a przede wszystkim strachu, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, że wojna może rozszerzyć się na kraje bałtyckie czy Polskę". 

 

ZOBACZ: Bronisław Komorowski: Wizyta w Polsce była dla Joe Bidena kamuflażem


"W Warszawie prezydent Biden wygłosi ważne przemówienie, na które czeka większość świata, jeśli nie wszyscy" – zaznacza dziennik Tagesschau, podkreślając, że przemówienie amerykańskiego przywódcy będzie "sygnałem dla Moskwy" o historycznym znaczeniu. 

"Wielki dzień dla Polski"

Wizytę Joe Bidena w Warszawie komentują również portugalskie media, które podkreślają, że "Polska w czasie wojny na Ukrainie umocniła się politycznie i militarnie".

 

Dowodem na wzrost znaczenia Polski ma być właśnie wizyta prezydenta USA - wskazuje telewizja RTP.  

 

"Dziś jest wielki dzień dla Polski", uważa SIC, inna portugalska telewizja, podkreślając, że obecność Bidena w Warszawie służy podziękowaniu jednemu z najwierniejszych sojuszników Ukrainy i USA.

 

Wtorek, dzień uznawany przez stację za jeden z najważniejszych we współczesnej historii Polski, "kiedy oczy całego świata zwrócone są na Warszawę", to dzień uczczenia polskiego przywództwa wśród państw Europy w ofiarności dla Ukrainy.

 

"W okresie wojny na Ukrainie doszło do wzrostu znaczenia politycznego oraz wojskowego Polski", oceniła telewizja SIC, dodając, że wsparcie dla Kijowa wynika z polskiej racji stanu.

 

"Trudno dziś szukać w Europie większego orędownika sprawy ukraińskiej niż Polska", podsumowała portugalska stacja, podkreślając, że "w interesie Warszawy" jest wspieranie sił ukraińskich z Rosją, która zagraża również Polsce.

adn/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie