Joe Biden w Polsce. Kreml: Będziemy się uważnie przyglądać wydarzeniom w Polsce

Świat
Joe Biden w Polsce. Kreml: Będziemy się uważnie przyglądać wydarzeniom w Polsce
Kremlin.ru
Rzecznik Kremla Dmitry Pieskow

Wizyta Joe Bidena w Kijowie nie jest dla nas niczym nadzwyczajnym. Rosja ją uważnie obserwowała. Będziemy się także uważnie przyglądać wydarzeniom w Polsce - przekazał rzecznik Kremla Dmitry Pieskow, cytowany przez agencję RIA Novosti.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie. Z kolei we wtorek i w środę przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie. 

Kreml: Wizyta Bidena w Kijowie to nic nadzwyczajnego

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że wizyta amerykańskiego przywódcy w Ukrainie to "nic nadzwyczajnego" dla Rosji. Zaznaczył przy tym, że Kreml uważnie się jej przyglądał.

 

- Rosja będzie się także uważnie przyglądać wydarzeniom w Polsce - dodał rosyjski polityk. 

Joe Biden w Kijowie i Warszawie

Poniedziałkowa wizyta była pierwszą podróżą amerykańskiego przywódcy na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 roku i od czasu wizyty George'a W. Busha w Kijowie w 2008 roku.

 

Agresja Kremla na Ukrainę jest "największą wojną w Europie od czasów II wojny światowej" - oznajmił Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

ZOBACZ: Rosyjski generał w państwowej telewizji: Można było utłuc Bidena

 

Przywódca USA zapowiedział przekazanie Kijowowi kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 500 mln dolarów, obejmującego m.in. amunicję do wyrzutni rakietowych HIMARS. Zapewnił również, że Waszyngton wraz z zachodnimi sojusznikami będzie nadal konsekwentnie wspierał Ukrainę.

 

Joe Biden z Kijowa przyjechał do Polski.

 

We wtorek w ramach wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce odbędzie się jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, rozmowy dwustronne delegacji i przemówienie w Arkadach Kubickiego, a w środę zaplanowano jego udział w szczycie prezydentów B9.

pgo / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie