Rusłan Stefanczuk: Ukraina liczy na zaproszenie do NATO na szczycie w Wilnie

Świat
Rusłan Stefanczuk: Ukraina liczy na zaproszenie do NATO na szczycie w Wilnie
PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk spodziewa się, że Ukraina podczas szczytu NATO w Wilnie otrzyma zaproszenie do przystąpienia do Sojuszu - przekazał portal Ukraińska Prawda. Według Stefanczuka, był to jeden z tematów omawianych podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

- Oczekujemy, że na szczycie Wileńskim Ukraina otrzyma takie zaproszenie (do NATO - red.) i rozpocznie swoją drogę do Sojuszu - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji.

Stefanczuk zaznaczył, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w której uczestniczył, omawiane były tematy związane z członkostwem Ukrainy w NATO.

Szczyt NATO w Wilnie ma odbyć się 11-12 lipca 2023 roku. Poprzedni szczyt Sojuszu obradował w dniach 28-30 czerwca ubiegłego roku.

Stoltenberg: Członkostwo Ukrainy w NATO nie jest priorytetem

Jak przypomina portal, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę, 15 lutego przyznał, że dla Sojuszu członkostwo Ukrainy nie jest priorytetem. 

- Jeśli chodzi o Ukrainę, stanowisko NATO nie uległo zmianie. Wielokrotnie mówiliśmy, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu, ale teraz koncentruje się on na zagwarantowaniu zwycięstwa Ukrainy w wojnie. Ponieważ jedyną drogą do integracji i dalszej drogi Ukrainy w kierunku ściślejszej współpracy euroatlantyckiej jest zapewnienie, by Ukraina była w pełni suwerennym państwem - mówił.

 

ZOBACZ: Przełomowa decyzja Ukrainy. Zełenski składa wniosek do NATO

 

30 września 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o złożeniu wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

 

"De facto udowodniliśmy już zgodność ze standardami Sojuszu. Są prawdziwe dla Ukrainy - prawdziwe na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszej interakcji. Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy siebie nawzajem. Oto, czym jest Sojusz" - przekazywał we wrześniu w mediach społecznościowych. 

 

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie