Morawiecki: Przeznaczmy na armię najwięcej pieniędzy wśród krajów NATO

Polska
Morawiecki: Przeznaczmy na armię najwięcej pieniędzy wśród krajów NATO
Polsat News
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd w 2023 roku przeznaczy 4 proc. PKB na wzmocnienie wojska. - Dokonamy bezprecedensowego wysiłku. To być może największy procent pieniędzy na armię wśród wszystkich państw NATO - podkreślił premier.

Premier wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem oraz szefem doradców premiera Krzysztofem Tchórzewskim odwiedzili 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

Wzrost wydatków na amię

Morawiecki przypomniał, że PiS zadał Platformie Obywatelskiej pytanie m.in. o likwidowanie jednostek wojskowych. - Trzeba by odpowiedzieli, dlaczego to zrobili. Jaka stała za tym strategia? - pytał Morawiecki. Dodał, że "widział łzy w oczach mieszkańców, którzy pragnęli, by wojsko wróciło". - To była strategia chaosu i naiwności - podsumował szef rządu.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Reżim Putina jest kolosem na glinianych nogach

 

- My ściągamy do Polski najnowocześniejszy sprzęt - powiedział Morawiecki. Wymieniał, że do kraju przybyły czołgi K2, armatohaubice K9, zostały zamówione systemy HIMARS, a na terenie Polski są już wyrzutnie Patriot. - Produkujemy także nasz sprzęt - dodał premier.

 

Będziemy bronić każdego skrawka polskiej ziemi - zapewniał Morawiecki. Stwierdził, że stan armii jest obecnie o 1/4 większy niż w 2015 roku.

 

Premier zapowiedział, że w 2023 roku zwiększą się wydatki na wojsko. - Dokonamy bezprecedensowego wysiłku. 4 proc. do PKB na polskie wojsko. To być może będzie największy procent pieniędzy przeznaczonych na armię wśród wszystkich państw NATO - powiedział premier.

Błaszczak: Zadali cios armii na wschodzie

Mariusz Błaszczak stwierdził podczas konferencji, że za rządów koalicji PO-PSL "zlikwidowanych zostało 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego" - Szczególny cios zadali rządzący na wschodzie kraju - dodał.

 

Wicepremier poinformował, że zlikwidowano jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kierunku tzw. bramy brzeskiej. Innym kierunkiem, gdzie - jak stwierdził Błaszczak - także likwidowano jednostki, był kierunek północno-wschodni.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: Polska otrzyma wiosną pierwsze czołgi Abrams

 

- My zamówiliśmy czołgi Abrams. W tym roku używane czołgi trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej - zapowiedział Błaszczak.

 

- Rozwijamy wojsko polskie, wzmacniamy wojsko polskie, bo bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszego kraju - podkreślił minister.

msm/bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie