Węgry. Wiktor Orban: Nie wyślemy broni Ukrainie, ani nie zerwiemy stosunków z Moskwą

Świat
Węgry. Wiktor Orban: Nie wyślemy broni Ukrainie, ani nie zerwiemy stosunków z Moskwą
PAP/EPA/Szilard Koszticsak
Wiktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Europa jest "pośrednio w stanie wojny z Rosją". Dodał, że jest tak z powodu wysłania czołgów Ukrainie. Premier Węgier zadeklarował także, że nie wyśle broni do Kijowa oraz, że nie zerwie stosunków gospodarczych z Rosją.

W sobotnim przemówieniu o stanie narodu Orban powiedział, że unijne sankcje wobec Rosji są przykładem błędnej polityki forsowanej przez Komisję Europejską.

 

- Europa dryfuje w kierunku wojny, wykonuje niebezpieczny akt balansowania - przekazał premier Węgier. - W rzeczywistości już pośrednio jest w stanie wojny z Rosją - dodał.

"Zachód nie izolował konfliktu, ale podniósł do na poziom ogólnoeuropejski"

Orban zauważył, że pomoc Ukrainie "zaczęła się od hełmów". - Teraz jesteśmy przy wysyłaniu czołgów, a odrzutowce są na horyzoncie, wkrótce usłyszymy o tzw. oddziałach pokojowych - stwierdził.

 

- Rok temu Zachód zdecydował. Kiedy Rosja przypuściła atak, nie izolował konfliktu, ale podniósł go na poziom ogólnoeuropejski - powiedział Orban. - Mógł potraktować go jako lokalną wojnę regionalną lub konflikt zbrojny między dwoma słowiańskimi narodami, jak sugerowały Węgry - dodał.

 

ZOBACZ: USA uznały, że Rosja jest winna zbrodni przeciwko ludzkości. "Będą pociągnięci do odpowiedzialności"

 

- Zamiast pomocy otrzymujemy z Brukseli tylko coraz to nowe sankcje - przekazał premier Węgier, komentując wstrzymanie środków unijnych z KPO. - Brukselska biurokracja z premedytacją, ze złą wolą, nie dała Węgrom i Polsce należnej nam części z europejskiego programu.

 

- To, co się stało, jest kolejnym argumentem przeciwko brukselskiemu superpaństwu i na rzecz silnych państw narodowych - dodał.

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie