NATO. Andrzej Duda na konferencji z Jensem Stoltenbergiem: Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa

Świat
NATO. Andrzej Duda na konferencji z Jensem Stoltenbergiem: Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa
PAP/Leszek Szymański
Prezydent Polski Andrzej Duda i szef NATO Jens Stoltenberg

Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w Kwaterze Głównej. Prezydent pokreślił, iż strona Polska chciałaby, żeby "reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza".

Duda przekazał, że głównym tematem rozmów ze Stoltenbergiem była kwestia nowych planów bezpieczeństwa w tej części Sojuszu.

 

- Nie tylko dla Polski, ale także dla państw bałtyckich, dla pozostałych państw wschodniej flanki z południa, planów gotowości, które będą skutkowały, że w przypadku jakiejkolwiek napaści na którekolwiek z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, ta reakcja Sojuszu sprowadzająca się do wykonania artykułu 5 będzie natychmiastowa, jak najszybsza - tłumaczył. 

 

Według prezydenta sposobem zwiększenia bezpieczeństwa i szybkości reakcji Sojuszu ma być powstanie "na wschodniej flance NATO jak najwięcej magazynów uzbrojenia Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak żeby to uzbrojenie tam było zgromadzone na wypadek jakiejkolwiek napaści". 

 

 

- NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i całego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej.

Zaproszenie dla Stoltenberga

Duda zaprosił też Stoltenberga w imieniu swoim i prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej na szczyt B9. 

 

- Będziemy dyskutowali o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, na wschodniej flance NATO, bo to jest element, który nas najbardziej interesuje, także w perspektywie zbliżającego się szczytu całego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - mówił prezydent.

 

ZOBACZ: Rosyjscy hakerzy na wojnie z NATO. Utrudniają pomaganie Turcji i Syrii

 

Szef NATO podziękował za zaproszenie do udziału w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. - Szczyt ten wyśle mocny sygnał o jedności i zdecydowaniu Sojuszu - powiedział. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie