Prezydent Andrzej Duda mianował Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Polska
Prezydent Andrzej Duda mianował Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Andrzej Duda (w środku)

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi.

 

Obaj zaczną pełnić obowiązki od wtorku.

 

 

Prezydent odznaczył także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski generała Jarosława Mikę. Od 2017 roku był on Dowódcą Generalnym RSZ.

Podziękowanie prezydenta Dudy

- To jeden z najważniejszych momentów w funkcjonowaniu Wojska Polskiego na przestrzeni ostatnich lat. Bardzo podniosły moment. Niezwykle ważny w obecnych czasach, w obecnej rzeczywistości - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

 

Następnie podziękował gen. Jarosławowi Mice. - Było to ukoronowanie pańskiej kariery wojskowej. Patrzę na pana ze wzruszeniem. Jest pan żołnierzem, który wraz ze mną zrealizował dwie pełne kadencje na swojej funkcji - podkreślił Duda.

 

ZOBACZ: Po 28 latach wojsko wróci do Grajewa. Szef MON: Wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim

 

Prezydent stwierdził, że przed generałem Wiesławem Kukułą stoi wiele wyzwań, m.in. wdrożenie do polskiego wojska nowego uzbrojenia. - Podstawowym zadaniem i nas, polityków, ale także kadry dowódczej jest uformować polskie Siły Zbrojne w taki sposób, aby nikomu nie przyszło do głowy, że można zaatakować Rzeczpospolitą, zakłócić spokój naszych współobywateli, narazić ich na niebezpieczeństwo - powiedział.

 

Dodał, że polska armia musi być na tyle dobrze wyposażona, wyszkolona, sprawna, silna i zorganizowana, by odstraszyła każdego potencjalnego napastnika. - To wielkie zadanie, które jest i musi być cały czas realizowane - powiedział.

 

an / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie