Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Świat
Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Ursula von der Leyen

Polska została pozwana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez Komisję Europejską. Powodem ma być "naruszenie prawa UE przez jej Trybunał Konstytucyjny". Sprawa dotyczy wyroków TK z 2021 roku. Podano również, że KE skieruje skargę na 8 państw, w tym także Polskę, w związku z niewdrożeniem przez nie unijnych dyrektyw dotyczących sygnalistów.

Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę naruszenia przepisów w dniu 22 grudnia 2021 r., wysyłając wezwanie do usunięcia uchybienia.

 

Nastąpiło to po orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których - jak przekazała KE - uznał on przepisy traktatów UE za niezgodne z polską konstytucją, wyraźnie kwestionując nadrzędność prawa UE.

 

Uznano, że Trybunał Konstytucyjny swoimi orzeczeniami naruszył ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności, jednolitego stosowania prawa unijnego oraz mocy wiążącej orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezależnego sądu"

Komisja uważa, że orzeczenia te naruszają również art. 19 ust. 1 TSUE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, poprzez nadanie mu nadmiernie restrykcyjnej wykładni. Tym samym pozbawiają jednostki występujące przed polskimi sądami pełnych gwarancji określonych w tym przepisie.

 

Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezależnego i bezstronnego sądu ustanowionego wcześniej przez prawo. Wynika to z nieprawidłowości w procedurach powoływania trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz w wyborze jego prezesa w grudniu 2016 r.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Komisja Europejska czeka na zakończenie procesu legislacyjnego

 

W dniu 15 lipca 2022 roku Komisja postanowiła wysłać do Polski uzasadnioną opinię, na którą Polska odpowiedziała w dniu 14 września 2022 roku, odrzucając uzasadnienie Komisji.

 

Jak przekazała KE, Polska odpowiedź nie odnosi się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Dlatego też KE podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

mbl/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie