Premier Mateusz Morawiecki: Komisja Europejska czeka na zakończenie procesu legislacyjnego

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: Komisja Europejska czeka na zakończenie procesu legislacyjnego
PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli

- Będę chciał jeszcze rozmawiać o tym z panem prezydentem. (...) Komisja Europejska czeka z kolei na zakończenie procesu legislacyjnego - oznajmił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego podpisu Andrzeja Dudy pod nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym i stanowiska KE. Dodał, że "sprawa jest w jego rękach".

Na konferencji prasowej w piątek w Brukseli po szczycie Rady Europejskiej premier zapytany został o rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i opinię KE na temat noweli ustawy SN, która ma być kluczem do wypełnienia tzw. kamienia milowego i odblokowania środków z KPO dla Polski. Nowela, po odrzuceniu w środę przez Sejm poprawek Senatu, trafiła na biurku prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Premier poinformował na konferencji, że KE nie komentuje sprawy. - Komisja Europejska czeka na zakończenie procesu legislacyjnego. To jest z perspektywy KE dzisiaj ich oficjalne stanowisko - oświadczył szef rządu. Również obecny na konferencji minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk dodał, że KE nie chce ingerować w proces legislacyjny w Polsce.

 

ZOBACZ: Piotr Zgorzelski w "Graffiti": Duda zaszkodzi PiS, jeśli nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym

 

Morawiecki pytany, czy planuje konsultacje z prezydentem w sprawie ustawy, zaznaczył, że z Andrzejem Dudą jest w częstym kontakcie. Jak dodał, prezydent decyzję ws. ustaw podejmuje autonomicznie. - Zobaczymy w najbliższych trzech tygodniach, jaka ta decyzja będzie - stwierdził.

Pytanie o mechanizm warunkowości

Premier na pytanie o otrzymywanie przez Polskę środków z unijnych funduszy poza Funduszem Odbudowy, odparł, że w ich przypadku nie funkcjonuje żaden mechanizm warunkowości, na podstawie którego można by wstrzymać wypłaty. - Fundusze z Funduszu Spójności i sześciu-siedmiu innych obszarów funduszy europejskich płyną do nas zgodnie z harmonogramem. Już wpłynęło do nas pięć mld zł, one są dystrybuowane na poszczególne programy, wszystko jest zgodnie z planem - oświadczył szef rządu.

 

ZOBACZ: Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Solidarna Polska wśród głosujących przeciw

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w 3-osobowym składzie, a w drugiej instancji w składzie 5-osobowym. Z kolei w przypadku sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej instancji. NSA ma przejąć także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.

 

Zmiany mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Andrzej Duda pytany przed dwoma tygodniami o nowelizację ustawy o SN powiedział, że spokojnie czeka na wynik prac parlamentu. - Jak ustawa trafi na moje biurko, to będę się nad nią w szczegółach pochylał - mówił.

ac/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie