Jens Stoltenberg: Trwa wojna na wyniszczenie. Sojuszniczy zwiększają produkcję amunicji dla Ukrainy

Świat
Jens Stoltenberg: Trwa wojna na wyniszczenie. Sojuszniczy zwiększają produkcję amunicji dla Ukrainy
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Jens Stoltenberg

- Państwa członkowskie NATO zwiększą produkcję amunicji, aby wesprzeć Ukrainę - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrami obrony państw NATO w Brukseli. Przekazał, że obecnie trwa wojna na wyczerpanie. - W nowym wsparciu dla Kijowa uwzględniono broń ciężką i szkolenia wojskowe - dodał.

Szef NATO powiedział, że kraje członkowskie Sojuszu zwiększają produkcję pocisków artyleryjskich o średnicy 155 mm. - Musimy kontynuować ten kierunek. Konflikt w Ukrainie staje się teraz wojną na wyniszczenie, czyli staje się wojną logistyczną - dodał.

 

- NATO będzie koordynować poprawę ochrony krytycznej infrastruktury podmorskiej - zadeklarował Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu odwołał się do sabotażu rurociągów North Stream we wrześniu 2022 roku. - To przypomniało nam wszystkim o niebezpieczeństwach energetycznych, z jakimi mamy do czynienia - powiedział.

"To oczywiste, że musimy wydawać więcej na obronność"

- Ministrowie zadali władzom wojskowym NATO zadanie doradzenia, co jeszcze powinniśmy zrobić, w tym do lepszej koordynacji i współpracy z sektorem prywatnym - dodał.

 

Stoltenberg wezwał Turcję do ratyfikacji członkostwa w Sojuszu równocześnie Szwecji i Finlandii. - Oba te kraje są bardzo bliskie członkostwa - stwierdził.

 

ZOBACZ: Stoltenberg o myśliwcach dla Ukrainy: To do dyskusji. Musimy najpierw dostarczyć to, co obiecaliśmy

 

- Nie ma jeszcze żadnych konkluzji w sprawie nowego zobowiązania dotyczącego wydatków na obronę przez sojuszników NATO - powiedział szef NATO. Dodał, że państwa członkowskie Sojuszu muszą więcej inwestować w tej dziedzinie. - To oczywiste, że musimy wydawać więcej - przekazał.

 

- Kraje członkowskie powinny zobowiązać się do wydawania na obronę minimum dwóch procent produktu krajowego brutto - podsumował.

mbl/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie