Stoltenberg: To bardzo ważne wsparcie, ale musimy skupić się też na starszych systemach

Świat
Stoltenberg: To bardzo ważne wsparcie, ale musimy skupić się też na starszych systemach
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Minister obrony Islandii Thordís Kolbrun, sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin, szef NATO Jens Stoltenberg, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow

- Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego, jest to bardzo ważne wsparcie - powiedział w Ramstein sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że kraje wspierające Ukrainę "muszą skupić się nie tylko na wysyłaniu nowej broni do Kijowa, ale także na szukaniu amunicji do starszych systemów i pomocy w ich utrzymaniu".

W amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech rozpoczęło się rano spotkanie ministrów obrony 50 krajów. Wziął w nim udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

- Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie - powiedział Stoltenberg. - Chodzi tutaj o niemieckie wozy bojowe Mardery, Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, Polska i Francja również zadeklarowały się wysłać czołgi - doprecyzował. 

 

- Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - powiedział Stoltenberg. - Celem Rosji jest zwycięstwo na polu bitwy - stwierdził. Dodał, że jeśli wojna ma zakończyć się na stole negocjacyjnym, to należy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe w walce z Rosją.

Stoltenberg: Musimy skupić się też na starszych systemach

W rozmowie z dziennikarzami Reutersa, szef NATO powiedział z kolei, że kraje wspierające Ukrainę muszą skupić się nie tylko na wysyłaniu nowej broni do Kijowa, ale także na szukaniu amunicji do starszych systemów.

 

- Musimy zapewnić, aby uzbrojenia, które już wysłaliśmy, mogły funkcjonować tak, jak powinny - powiedział Stoltenberg. - Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - podkreślił.

Spór o dostarczenie Ukrainie czołgów

- To kluczowy moment. Nie możemy zwalniać. Ukraińcy patrzą na nas. Kreml na nas patrzy. Historia na nas patrzy - mówił na rozpoczęcie spotkania minister obrony USA Lloyd Austin, podkreślając, że rozmowy mają na celu wsparcie obrońców Ukrainy.

 

ZOBACZ: Spotkanie w amerykańskiej bazie w Ramstein. Lloyd Austin: Kreml na nas patrzy

 

Wśród zachodnich krajów sporną kwestią jest dostarczanie Ukrainie czołgów bojowych. Kijów podkreśla, że to ich właśnie najbardziej potrzebuje. Strona niemiecka poinformowała, że w kwestii czołgów Leopard decyzja jeszcze nie zapadła.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie