Indie, Kerala: Na świat przyszło dziecko transpłciowej pary

Świat
Indie, Kerala: Na świat przyszło dziecko transpłciowej pary
Instagram/paval19
Na świat przyszło dziecko transpłciowej pary

Transpłciowa para z południowoindyjskiego stanu Kerala, której zdjęcia z sesji ciążowej obiegły cały świat, powitała swoje dziecko "łzami radości". Ich pociecha powitała rodziców wcześniej niż przewidywano.

Ziya Paval, transpłciowa tancerka z leżącego na południu Indii stanu Kerala, kilka dni temu poinformowała na Instagramie, że wkrótce zostanie matką. W ciąży była nie ona, a jej partner, Zahad - również osoba transpłciowa. To pierwszy znany przypadek w Indiach, gdy biologicznymi rodzicami zostały osoby należące do tzw. trzeciej płci.

Dziecko transpłciowej pary przyszło na świat miesiąc wcześniej

Piszemy - zostały - gdyż pierwotnie dziecko miało przyjść na świat w marcu. Życie jednak zaskoczyło parę. Ich pociecha urodziła się wcześniej, w środę rano.

 

Paval podzieliła się wiadomością na Instagramie, publikując zdjęcie dziecka. Para powiedziała BBC, że wszyscy czują się dobrze. Podziękowano za modlitwy i wsparcie. Gratulacje spływają z całego świata. Imienia dziecka - póki co - nie ujawniono.

 

Zahad, księgowy, powiedział, że planuje wrócić do pracy po dwóch miesiącach. Dzieckiem ma opiekować się partnerka.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ziya Paval (@paval19)

Marzyli o dziecku

21-letnia Paval urodziła się jako biologiczny mężczyzna, zaś jej 23-letni partner został po urodzeniu zarejestrowany jako kobieta. Jak podała gazeta "Dainik Bhaskar", para mieszkała ze sobą przez ostatnie trzy lata i początkowo planowała adopcję. Zmieniła zdanie, gdy okazało się, że w przypadku osób transpłciowych procedury prawne są zbyt skomplikowane.

 

ZOBACZ: Przedszkole LGBT w Berlinie. Kontrowersyjna postać w zarządzie

 

W jednym z instagramowych wpisów Paval podkreśliła, że rodzicielstwo było marzeniem obojga, dlatego dwudziestoparolatkowie podjęli decyzję, że powiększą rodzinę mimo wszystko, bez uciekania się do adopcji.

 

Oboje znajdowali się wówczas na różnych etapach procesu korekty płci, dlatego zajście w ciążę wymagało pomocy lekarskiej. Po konsultacji ze specjalistami Ziya i Zahad zawiesili terapię hormonalną.

 

W swoich ostatnich wpisach Paval podziękowała za wsparcie pracownikom szpitala i członkom rodziny swojego partnera.

Ile transpłciowych osób żyje w Indiach?

Według spisu powszechnego w 2011 roku w Indiach żyło blisko pół miliona osób transpłciowych, w rzeczywistości ta liczba może być jednak wielokrotnie większa. Wiele z osób niebinarnych należy do tradycyjnych społeczności, na północy kraju znanych jako hidźra, na południu zaś - jako aravani.

 

Członkowie tych społeczności długo cieszyli się przywilejami na terenie całego subkontynentu indyjskiego, pełniąc ważne funkcje społeczne i religijne. Wzmianki o ludziach niebędących ani kobietami, ani mężczyznami pojawiły się już w starożytnym eposie "Ramajana".

 

W czasie brytyjskiej kolonizacji transpłciowe społeczności straciły swój wysoki status i zostały zepchnięte na margines społeczeństwa. Dopiero w 2014 roku indyjski Sąd Najwyższy formalnie uznał istnienie trzeciej płci. Wcześniej to samo zrobiły Nepal, Pakistan i Bangladesz.

ac/map/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie