Indie. Dwaj polscy narciarze zginęli w lawinie w Kaszmirze. Ogromne opady śniegu

Świat
Indie. Dwaj polscy narciarze zginęli w lawinie w Kaszmirze. Ogromne opady śniegu
twitter.com/Manjinder Singh Sirsa

Dwaj Polacy zginęli w ogromnej lawinie, która zeszła na narciarzy w popularnym kurorcie w Kaszmirze w Indiach. To dwóch mężczyzn w wieku 43 i 45 lat. Spod zwałów śniegu uratowano 19 innych osób. Grupa jeździła na nartach z dwoma kaszmirskimi przewodnikami.

Ogromna lawina zeszła w środę w popularnym ośrodku narciarskim Gulmarg - poinformowała policja w Indiach. Spadający śnieg porwał prawie dwadzieścia osób. Dwie z nich zginęły, reszcie udało się przeżyć.

 

W sieci pojawiło się nagranie schodzącej doliną ogromnej lawiny. Wideo przedstawia "ścianę" śniegu, która przesuwa się w dół stoku, wywołując popłoch wśród zgromadzonych opodal turystów.

 

Nie żyją dwaj Polacy. Byli na nartach w Kaszmirze

Do tragedii doszło w indyjskim stanie Kaszmir. Wszyscy poszkodowani to obcokrajowcy - podała agencja Reutera. W grupie mieli być Polacy i Rosjanie.

 

- Została zorganizowana duża akcja ratownicza - powiedział Reutersowi Vijay Kumar, szef policji w stanie Kaszmir. Według niego ratownicy odnaleźli jak dotąd dwa ciała.

 

 

Według agencji Associated Press oraz agencji Reutera zmarli narciarze to Polacy. Agencja Reutera donosi, że ciała zidentyfikowano, a lokalne służby podały, ze ofiary to 43-letni Krzysztof i 45-letni Adam. 

 

Agencje ustaliły, że łącznie porwanych zostało 21 obcokrajowców, którzy byli z dwoma lokalnymi przewodnikami w masywie górskim Pirpanjal.

 

ZOBACZ: Kirgistan. Lawina pędziła na grupę turystów. Jeden z nich nagrywał do samego końca

 

19 osób zostało wyciągniętych ze śniegu przez lokalne służby, poinformowała lokalna policja w Barmulla na Twitterze. Z tej informacji wynika, że ciała dwóch zmarłych osób zostały przewiezione do szpitalnej kostnicy.

 

Prowincja zasypana śniegiem. Kilkudniowe opady

Do tragedii doszło kilka dni po intensywnych opadach śniegu, które doprowadziły do znacznych utrudnień w Kaszmirze.

 

Narciarze zostali porwani przez lawinę w rejonie Affarwat popularnego ośrodka Gulmarg. jest on tłumnie odwiedzany mimo, że leży w zapalnym rejonie Kaszmiru, o który spór toczą Indie i Pakistan, a w okolicy po obu stronach linii rozgraniczenia roi się od wojska.  

 

ZOBACZ: Austria. Lawina w Tyrolu. Nie żyje sześć osób

 

Jedno z nagrań ma przedstawiać moment wyzwolenia mas śniegu.

 

Wideo z odnalezienia żywego narciarza

Na innych dostępnych nagraniach widać, że służby pracują w rejonie, gdzie jest bardzo dużo śniegu.

 

 

Pojawiło się także nagranie, które ma przedstawiać moment odnalezienia jednego z żywych narciarzy. 

 

 

Na innym wideo widać jak służby ratownicze zwożą ofiary lawiny w noszach alpejskich.

 

Ogromne lawiny w Kaszmirze

W regionie wcześniej dochodziło do podobnych zdarzeń.

 

W 2010 roku co najmniej 17 indyjskich żołnierzy, którzy byli na ćwiczeniach w Wojskowym Ośrodku Szkolenia zginęło tam pod lawiną. W 2012 roku ogromna lawina w kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru zabiła 140 osób, w tym 129 pakistańskich żołnierzy. Z kolei w 2017 roku pod śniegiem zginęło 20 indyjskich żołnierzy.

 

ZOBACZ: Tatry. Spadł w trakcie podejścia na Rysy. Przeleciał 300 metrów w dół

 

Gulmarg to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich nie tylko w Indiach preferowany ze względu na doskonałe warunki narciarskie. Znajduje się w indyjskiej części Kashmiru, o który spory toczą Indie i Pakistan.

hlk/pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie