USA. Ma 130 mln fanów. Dzięki niemu tysiąc osób odzyskało wzrok

Świat
USA. Ma 130 mln fanów. Dzięki niemu tysiąc osób odzyskało wzrok
Youtube.com/MrBeast
Wideo MrBeast zatytułowane "1000 niewidomych widzi po raz pierwszy" wyświetlono ponad 47 mln razy

Gwiazda serwisu Youtube, MrBeast, którego kanał obserwuje 130 mln fanów, w swoim najnowszym materiale wideo pochwalił się szczytną inicjatywą - opłacił zabieg usunięcia zaćmy tysiąca niewidomych lub prawie niewidomych pacjentów, których nie stać było na operację.

Influencer Jimmy Donaldson znany w internecie jako MrBeast, 28 stycznia podzielił się z użytkownikami platformy YouTube ośmiominutowym nagraniem pod tytułem "1000 niewidomych osób widzi po raz pierwszy". Najnowszym wyczynem popularnego w sieci filantropa było sfinansowanie operacji dla tysiąca chorych na zaćmę.

 

- Leczymy ślepotę tysiąca ludzi - wyjaśnia MrBeast w swoim wideo, które przez pierwsze dwa dni od publikacji zebrało blisko 50 mln wyświetleń. Film zawiera wzruszające sceny dokumentujące reakcje pacjentów przed i po zabiegu, dzięki któremu znów mogli wyraźnie widzieć.

 

 

Youtuber nie ograniczył się jedynie do tego. Części z wyleczonych osób przekazał także darowizny pieniężne i inne prezenty - podaje CNN.

Znany youtuber pomógł tysiącom chorych na zaćmę odzyskać wzrok

Pierwszym zaproszonym do współpracy przez Donaldsona specjalistą, który podjął się ambitnego zadania, był okulista i chirurg Jeff Levenson. Swoich pacjentów leczył w Jacksonville na Florydzie, gdzie od ponad 20 lat koordynuje program "Gift of Sight" (ang. "Dar wzroku"). Zapewnia on bezpłatną operację zaćmy dla nieubezpieczonych, którzy stracili wzrok z powodu zaćmy.

 

- Połowa wszystkich przypadków ślepoty na świecie to ludzie, którzy potrzebują 10-minutowej operacji - powiedział Levenson w filmie, odnosząc się do zabiegu usunięcia zaćmy.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MrBeast (@mrbeast)

 

Levenson na własnych oczach - dosłownie - odkrył, jak operacja diametralnie zmienia postrzeganie otaczającego świata przez pacjenta. Sam przeszedł podobny zabieg w przeszłości.

 

- Mijały dni i tygodnie po operacji zaćmy, a ja wciąż byłem oszołomiony tym, jak jasny, piękny i żywy był świat” – powiedział w rozmowie z CNN. - Byłem jednak też zszokowany, że na całym świecie są setki milionów, prawdopodobnie 200 milionów ludzi, którzy są niewidomi lub prawie ślepi z powodu zaćmy i którzy nie mają dostępu do operacji- przyznał.

 

ZOBACZ: Ukrainiec odzyskał wzrok po 30 latach. "Zaczynam nowe życie"

 

Gdy we wrześniu 2022 roku zadzwonił do niego ktoś z zespołu youtubera, był zdziwiony, bo "nigdy nie słyszał o MrBeast". Na szczęście nie odłożył słuchawki.

40 operacji w jeden dzień

Na początku dzwonili do schronisk dla bezdomnych i klinik wykonujących bezpłatne zabiegi. Dzięki temu udało się im stworzyć listę pacjentów w regionie, dla których operacja usunięcia zaćmy była zbyt kosztowna. Ostatecznie mieli 40 nazwisk. Chirurg przeprowadził wszystkie operacje w ciągu jednego dnia - zaczynając o 7 rano, a kończąc o 18:00.

 

Lekarz wspominał, że pierwsi pacjenci, którym zaoferowano pomoc i zaproponowano darmową operację, nie dowierzali, że ktoś mógłby zadać sobie trud w ich poszukiwaniu, a potem miał w sobie również "życzliwość i hojność, by przywrócić im za darmo możliwość widzenia", ale ostatecznie dali się przekonać.

 

ZOBACZ: Lekarze zoperowali zaćmę 105-letniej pacjentce. "Boże kochany, lżej"

 

Po pewnym czasie postanowiono zacząć działać na większą skalę. Chirurg skontaktował Donaldsona z organizacją non-profit SEE International, która zapewnia bezpłatną opiekę okulistyczną na całym świecie potrzebującym pacjentom. Levenson jest naczelnym lekarzem tej organizacji.

 

Dzięki temu wsparciu w trzy tygodnie udało się dotrzeć do 1000 kolejnych pacjentów z różnych krajów: Jamajki, Hondurasu, Namibii, Meksyku, Indonezji, Brazylii, Wietnamu i Kenii.

 

- Jeśli MrBeast może rozpalić ten ogień i jeśli możemy uzyskać wsparcie rządowe i prywatne, jesteśmy w stanie zakończyć połowę całej ślepoty na świecie – zaznacza Levenson. - Udałoby się w ten sposób ograniczyć koszty oraz zyskać niewiarygodny wzrost produktywności i potencjału ludzkiego - uważa specjalista.

 

MrBeast jest znany z wielu innych charytatywnych działań, w tym oczyszczania jednej z najbardziej zaśmieconych plaży na świecie oraz sadzenia 20 milionów drzew.

map/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie