Hiszpania. Niewidoma kobieta była w stanie odróżnić litery przedmioty dzięki implantowi mózgowemu

Technologie
Hiszpania. Niewidoma kobieta była w stanie odróżnić litery przedmioty dzięki implantowi mózgowemu
Uniwersytet Miguela Hernándeza w Elche
Naukowcy zapowiedzieli kontynuację badania i poszukują nowych ochotników.

Niewidoma kobieta była w stanie odróżnić litery i proste przedmioty dzięki implantowi wszczepionemu w mózg. To pionierskie badanie zostało przeprowadzone przez Uniwersytet Miguela Hernándeza w Elche, który teraz poszukuje nowych ochotników - podała hiszpańska stacja radiowa "Canal Sur".

57-letnia Bernadette Gómez, była nauczycielka biologii z Walencji, przestała widzieć po przebyciu sepsy. Po 16 latach od utraty wzroku zgłosiła się do innowacyjnego programu przeprowadzonego przez Uniwersytet Miguela Hernándeza w Elche.

 

ZOBACZ: Niewidomy mężczyzna częściowo odzyskał wzrok po nowatorskiej terapii

 

W odpowiadającym za widzenie obszarze mózgu kobiety został umieszczony implant. Urządzenie ma 4 milimetry szerokości oraz 1,5 milimetra długości i składa się z około 100 mikroigieł, które zostały przymocowane do kory mózgowej.

 

Ma ono rejestrować aktywność neuronalną i równocześnie stymulować bodźce.

Okulary z kamerą

57-latka została również wyposażona w specjalne okulary, w których zamontowano miniaturową kamerkę.

 

ZOBACZ: Terapia genowa jest już w stanie przywrócić wzrok całkowicie niewidomym

 

Zebrane przez urządzenie dane były kodowane przez opracowane przez naukowców oprogramowanie i przesyłane do implantu.

 

Dzięki temu do mózgu kobiety docierały proste obrazy, które były generowane przez błyski zwane fosfenami. Umożliwiło to niewidomej nauczycielce dostrzeganie wzorów i rozpoznawanie pewnych liter alfabetu oraz zagranie w uproszczoną wersję Pac-Mana.

"Bezpieczeństwo metody"

Sześć miesięcy później bezproblemowo usunięto implant z mózgu, a kobieta po odłączeniu urządzenia znów stała się zupełnie niewidoma.

 

Naukowcy zapowiedzieli kontynuację badania i poszukują nowych ochotników.

 

- Rezultaty są bardzo ekscytujące, ponieważ potwierdzają bezpieczeństwo, jak i skuteczność metody i mogą pomóc w realizacji wieloletniego marzenia wielu naukowców, jakim jest przekazywanie informacji ze świata zewnętrznego bezpośrednio do kory wzrokowej osób niewidomych, przywracając w ten sposób podstawową formę wzroku. […] I choć te pierwsze wyniki są bardzo zachęcające, musimy być świadomi, że nadal istnieje wiele kluczowych pytań pozbawionych odpowiedzi, a wiele problemów musi zostać rozwiązanych, zanim korowa proteza wzrokowa zyska miano realnej terapii klinicznej - powiedział Eduardo Fernández Jover, przewodzący zespołowi badaczy.

rsr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie