Bundeswehra: Systemy Patriot z Niemiec już w Polsce. Kontyngent liczy 350 żołnierzy

Polska
Bundeswehra: Systemy Patriot z Niemiec już w Polsce. Kontyngent liczy 350 żołnierzy
Twitter.com/Bundeswehr im Einsatz
Do Polski dotarły systemy Patriot, które wzmocnią polską obronę powietrzną i przyczynią się do ochrony wschodniej flanki NATO - poinformowała w środę Bundeswehra.

Do Polski dotarły systemy Patriot, które wzmocnią polską obronę powietrzną i przyczynią się do ochrony wschodniej flanki NATO - poinformowała w środę po południu Bundeswehra. We wpisie na Twitterze zamieszczono zdjęcia przemieszczającego się konwoju z Zamościa. Niemiecka armia podała, ze kontyngent Bundeswehry w Polsce będzie liczył 350 żołnierzy, a jego dowódcą został pułkownik Jörg Sievers.

"W dniu dzisiejszym do Polski przybyły główne siły niemieckiej grupy zadaniowej ds. obrony przeciwrakietowej. Przeciwlotniczy system rakietowy Patriot wzmacnia polską obronę powietrzną i pomaga chronić wschodnią flankę NATO" - pisze niemiecka armia Bundeswehra na Twitterze.

 

ZOBACZ: Bartłomiej Sienkiewicz o przekazaniu baterii Patriot: Rosja może szykować nową, wielką ofensywę

 

We wpisie zamieszczone zostało zdjęcie z Zamościa (woj. lubelskie).

 

 

W komunikacie na stronie internetowej niemiecka armia napisała, że w ten sposób "Niemcy zwiększą swój wkład w solidarność z sojusznikami NATO z Europy Wschodniej". Wojsko niemieckie wykorzysta system Patriot, "aby pomóc chronić polską przestrzeń powietrzną i wzmocnić zintegrowaną obronę powietrzną NATO na wschodniej flance Sojuszu" - głosi komunikat. 

350 niemieckich żołnierzy w Polsce

Liczebność niemieckiej jednostki "wynosi około 350 żołnierzy. W razie potrzeby może zostać zwiększona nawet do 650 żołnierzy. Czas trwania misji będzie ściśle skoordynowany z naszym partnerem sojuszniczym - Polską" - napisano. 

 

Dowódcą natowskiego kontyngentu przeciwrakietowego Air Missile Defence Taskforce z Niemiec, który będzie stacjonował w Polsce jest od 16 stycznia 2023 r. pułkownik Jörg Sievers.

 

ZOBACZ: Niemcy. Bundeswehra rozpoczyna relokację patriotów do Polski

 

Jak poinformowała niemiecka armia status misji nie wypełnia znamion rozmieszczenia sił zbrojnych, który wymagałby wcześniejszej zgody Bundestagu.

 

Wcześniej w poniedziałek niemiecki resort obrony informował o rozpoczęciu przerzucania sprzętu przeciwrakietowego do Polski.

 

"Obrona powietrzna na wschodniej flance NATO: w tym tygodniu rozpoczyna się relokacja naszych systemów Patriot do Polski. Niemiecka grupa zadaniowa ds. obrony przeciwrakietowej NATO będzie rozmieszczona w celu ochrony przestrzeni powietrznej Polski" - napisało niemieckie ministerstwo obrony.

 

hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie