Suwałki: PGK odstawiło autobusy na gaz. PGNiG każe płacić karę za nieodebrany surowiec

Biznes
Suwałki: PGK odstawiło autobusy na gaz. PGNiG każe płacić karę za nieodebrany surowiec
Autosan
Jeden z gazowych autobusów jeżdżących po Suwałkach

Wysokość rachunków za gaz przeraziła operatora komunikacji miejskiej w Suwałkach (woj. podlaskie), więc dał "odpocząć" autobusom zasilanym gazem i zamiast nich wysłał na linie pojazdy z silnikami diesla. Państwowe PGNiG oczekuje jednak zapłaty za nieodebrany gaz, wskazując m.in. na zapisy umowy i kalkulując, że oszczędności są większe niż wysokość kary.

Suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej postanowiło zaoszczędzić na cenach gazu, więc autobusy obsługujące linie komunikacji miejskiej, zasilane tym paliwem, zastąpiło starszymi - z silnikami diesla. Dzięki temu w budżecie spółki pozostało około 1,5 miliona złotych.

 

Za zamówiony, ale nieodebrany gaz trzeba jednak zapłacić - uznała państwowa firma PGNiG i naliczyła samorządowi opłatę. Szef PGK Dariusz Przybysz poprosił, by tę marżę zmniejszono, ale PGNiG pozostało przy swoim.

PGNiG: Suwalska spółka obiecała w umowie, że zapłaci także za nieodebrany gaz

"Umowa z PGK dotyczyła nie tylko dostawy gazu CNG, ale tez budowy stacji tankowania. Nakłady inwestycyjne związane z budową stacji miały zostać pokryte przez gwarancję odbioru określonej ilości paliwa gazowego w określonym czasie" - przekazało PGNiG, odpowiadając na pytania lokalnego Radia 5.

 

ZOBACZ: Ceny biletów PKP Intercity. Mateusz Morawiecki zapowiada rozmowy z resortem. Na drodze ma stać KE

 

Zdaniem państwowego sprzedawcy gazu PGK musi zapłacić za niewykorzystany surowiec, bo tak przewiduje zasada "take or pay" (bierz albo płać), uwzględniona w kontrakcie. PGNiG oszacowało też, że oszczędności spowodowane odstawieniem gazowych autobusów są większe niż wysokość kary.

 

"PGNiG Obrót Detaliczny rozumie trudną sytuację Przedsiębiorstwa, dlatego zaproponuje rozłożenie wspomnianej płatności na raty" - podsumowano.

PGNiG naliczało kary również szkole i placówce medycznej

To nie pierwsza podobna sytuacja. We wrześniu informowaliśmy, że szkoła podstawowa w świętokrzyskim Bliżynie musi zapłacić karę 5,5 tys. zł, bo - podobnie jak w przypadku Suwałk - zużyła mniej gazu niż zakładała umowa z PGNiG.

 

ZOBACZ: Laptopy dla wszystkich uczniów klas IV. Premier zapowiada

 

- W szkole jest ciepło, jeszcze nie musimy uruchamiać pieca, ponieważ są dobre warunki do nauki - mówił wówczas w Polsat News Grzegorz Jędrzejczyk, dyrektor placówki.

 

Wezwanie do zapłaty 30 tys. złotych, również jesienią zeszłego roku, otrzymał ponadto zakład opieki zdrowotnej w Białobrzegach (woj. mazowieckie). PGNiG, po nagłośnieniu sprawy przez media i polityków opozycji, wycofało się z roszczeń.

wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie