Bliżyn: Szkoła zużyła za mało gazu. Musi zapłacić karę

Polska
Bliżyn: Szkoła zużyła za mało gazu. Musi zapłacić karę
Polsat News
Budynek szkoły podstawowej w Bliżynie w 2018 roku przeszedł termomodernizację

Szkoła podstawowa w Bliżynie (woj. świętokrzyskie) w 2018 roku zainwestowała w termomodernizację oraz panele fotowoltaiczne. Teraz musi zapłacić karę, ponieważ zużyła mniej gazu niż zakładała umowa z dostawcą.

Dyrekcja zdecydowała się na te inwestycję, aby zmniejszyć zużycie energii i gazu. Okres, za który szkoła musi zapłacić kary, to cały 2019 i pierwsze pół roku 2020 roku. W tym czasie, zgodnie z umową, zużycie powinno sięgnąć 480 tys. kWh. Ostatecznie wyniosło nieco ponad 310 tys. kWh.

 

ZOBACZ: Mysłowice. 100-letnia szkoła grozi zawaleniem. Ewakuacja w trybie pilnym

 

- W szkole jest ciepło, jeszcze nie musimy uruchamiać pieca, ponieważ są dobre warunki do nauki - powiedział Polsat News Grzegorz Jędrzejczyk, dyrektor szkoły podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie. 

Kara za oszczędzanie

PGNiG domaga się zapłaty 5,5 tys. zł za to, że placówka nie zużyła tyle paliwa gazowego, ile miała zakontraktowane. Termin płatności kary to dwa tygodnie. 

 

WIDEO: Bliżyn: Szkoła zainwestowała w termomodernizację i fotowoltaikę. Teraz musi zapłacić karę

 

 

- Szkoła otrzymała pismo z korektą faktury i z karą umowną za to, że zużyliśmy mniej gazu. Inwestycja kosztowała 1,2 mln zł i liczyliśmy, że to się po kilkunastu latach zwróci. Taka niespodzianka nas trochę szokuje - stwierdził w rozmowie z Polsat News wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia. 

 

Gdy taka kara pojawia się w okresie kryzysu energetycznego, może to bulwersować. Dyrekcja szkoły we współpracy z gminą analizują  sytuację pod kątem prawnym. Niewykluczone, że zdecydują się wstąpić na drogę sądową. 

 

arż/ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie