Koronawirus. Kraken w Polsce. Andrusiewicz: Nie ma się czego obawiać

Polska
Koronawirus. Kraken w Polsce. Andrusiewicz: Nie ma się czego obawiać
Polsat News
Dwa przypadki odmiany Kraken. Do Polski dotarła nowa odmiana wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

- Nowy wariant koronawirusa Kraken jest bardziej zakaźny. Mamy zwiększoną transmisję w porównaniu do wcześniejszych wersji, subwariantów Omikrona - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, ale dodał, że pacjenci nie chorują ostrzej, a liczba hospitalizacji spada. - Jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż poprzednia wersja Omikron i wszystkie inne - dodał.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarła nowa odmiana wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Chodzi o wersję XBB.1.5, która została nazwana Kraken.

 

Ma on się przenosić nawet o 40 proc. szybciej niż dotychczasowe odmiany koronawirusa. Z kolei w USA nowa wersja jest już przyczyną około 40 proc. wszystkich zakażeń.

Andrusiewicz: Teraz nie ma się czego obawiać 

Zapytany czy Polacy mają znów obawiać się koronawirusa, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział Polsat News, że "nie ma się czego w tej chwili obawiać".

 

- Na pewno ten wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny. Mamy zwiększoną transmisję w porównaniu do wcześniejszych wersji, subwariantów Omikrona - powiedział Andrusiewicz. - Nie stanowi on większego zagrożenia w przebiegu covidu. Czyli nie mamy poważniejszych schorzeń, dolegliwości i powikłań - powiedział rzecznik resortu.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Wirusolog z Wuhan prowadzi badania w jaskini z milionami nietoperzy

 

- W tym aspekcie Kraken jest zdecydowanie bardziej dla nas bezpieczny niż poprzednia wersja Omikron i niż wszystkie poprzednie wersje - wyjaśnił.

 

- W Polsce mamy na razie zarejestrowane dwa przypadki, choć zapewne jest ich więcej, tylko nie każdy idzie dzisiaj do lekarza, nie każdy się testuje - mówił Andrusiewicz.

Testy są skuteczne wobec wariantu Kraken

- W tej chwili monitorujemy to, co się dzieje na świecie. Dwa referencyjne dla nas państwa to Stany Zjednoczone, gdzie mamy zwiększoną transmisję z tytułu Krakena i w Europie Wielka Brytania, gdzie Kraken dotarł na samym początku - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

 

- Co jest bardzo istotne, w ostatnim tygodniu w obu tych państwach spadły hospitalizacje, zaczęły też spadać zakażenia - poinformował.

 

Według niego w USA nowy wariant odpowiada za 40-45 proc. zakażeń, w Wielkiej Brytanii za 25-26 proc.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Pacjent zakażony koronawirusem przez 411 dni. Wcześniej przeszczepiono mu nerkę

 

Przytoczył także opinie ECDC, że ta wersja wirusa nie stanowi ryzyka dla UE i całej Europy.

 

- W 90 a nawet 95 proc. te testy, które obecnie wykorzystujemy, wykazują i swoistość i skuteczność (czułość), czyli, że testy potwierdzają prawidłowy, dodatni wynik - zakażenie, jak również potwierdzają brak zakażenia - odpowiedział na pytanie, czy testy pozwolą wykrywać nowy wariant.

 

WIDEO - Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz o Krakenie

 

Niedzielski: Kraken nie stanowi zagrożenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek 13 stycznia informował, że wzrost obecności wariantu Kraken na kontynencie nie jest znaczący i "nie stanowi on istotnego zagrożenia dla Europy w ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób".

 

ZOBACZ: Mamy epidemię wyrównawczą. Fala zachorowań na grypę to skutek pandemii COVID-19 - twierdzi lekarz

 

"Może stać się wariantem dominującym na wiosnę. Co ważne: poza zwiększoną transmisją nie wpływa na cięższy przebieg COVID-19" - uspokajał Niedzielski.

 

hlk / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie