Kair: Zbadano tajemniczą mumię nastolatka. W środku 49 cennych amuletów

Świat
Kair: Zbadano tajemniczą mumię nastolatka. W środku 49 cennych amuletów
Facebook/Ministry of Tourism and Antiquities
Skan mumii "złotego chłopca"

Cyfrowy skan odkrył tajemnice mumii nastolatka sprzed 2300 lat. Jego ciało zdobiło 49 cennych amuletów. Naukowcy nazwali go "złotym chłopcem".

Zespół naukowców kierowany przez Sahar Saleem, profesorkę radiologii na wydziale medycyny Uniwersytetu w Kairze, doszedł do wniosku, że chłopiec i jego rodzina byli bogaci i mieli wysoki status społeczny. 

 

- Wiele z amuletów wykonano ze złota, a niektóre z kamieni półszlachetnych, wypalanej gliny lub fajansu. Ich celem była ochrona ciała i nadanie mu witalności w życiu pozagrobowym - powiedziała Saleem

 

Zespół nazwał mumię "złotym chłopcem". Szczątki nastolatka po raz pierwszy zostały odkryte w 1916 r. na cmentarzu użytkowanym od 332 p.n.e. do 30 p.n.e. w Nag el-Hassay w południowym Egipcie. Były one przechowywane w podziemiach muzeum egipskiego w Kairze.

 

"Złoty chłopiec" mógł nie być Egipcjaninem

Naukowcy wykorzystali tomografię komputerową, aby zbadać wnętrze mumii bez jej otwierania. Na podstawie stopnia zrośnięcia kości w szkielecie i braku zębów mądrości w jamie ustnej oszacowano, że chłopiec miał około 14 lub 15 lat. Badanie wykazało również, że nie był obrzezany.

 

Według ekspertów jest to stosunkowo rzadkie w przypadku mumii i sugeruje, że nastolatek mógł nie być Egipcjaninem. Może to stanowić dodatkowy dowód na to, że osoby spoza Egiptu mogły również być mumifikowane.

 

ZOBACZ: Egipt. Wypadek balonu w Luksorze. Poszkodowani polscy turyści

 

- Brak obrzezania jest interesujący, ponieważ może nam powiedzieć coś o jego pochodzeniu etnicznym - Egipcjanie byli zazwyczaj obrzezani przed 13. rokiem życia - skomentowała prof. Salima Ikram, kierowniczka egiptologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze.

 

- Mógł pochodzić z wielu miejsc. Mógł być Nubijczykiem, Grekiem, Persem, mógł być z Azji Mniejszej, gdzie nie byli obrzezani. Możemy powiedzieć, że prawdopodobnie nie był Żydem - twierdzi naukowczyni.

Tajemniczy amulet

Jeden z odkrytych w badaniu amuletów miał kształt dwóch palców i był umieszczony obok penisa chłopca.

 

Według British Museum takie amulety przedstawiają rękę balsamisty. Zespół Saleem powiedział, że został umieszczony w pobliżu nacięcia balsamującego w przekonaniu, że pomoże to ciału wyleczyć się w życiu pozagrobowym.

 

- Dwupalczaste amulety pojawiają się w innych częściach ciała. Tak naprawdę nie wiemy, co przedstawia. Można to zinterpretować jako ręce położnej, kiedy dwoma palcami usuwa śluz z ust dziecka. Według Egipcjan, kiedy umierasz, rodzisz się na nowo - podkreśla prof. Salima Ikram.

 

an / "The Guardian"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie