Kanada. Mumia mamuta sprzed ponad 30 tys. lat. Znaleźli ją poszukiwacze złota

Świat
Kanada. Mumia mamuta sprzed ponad 30 tys. lat. Znaleźli ją poszukiwacze złota
Reuters/Government of Yukon
Mamuty włochate żyły w epoce lodowcowej

Zachowane w idealnym stanie, kompletne zwłoki młodego mamuta odnaleźli poszukujący złota górnicy w rejonie Klondike w kanadyjskim Jukonie. Ciało młodej samicy odkopano w wiecznej zmarzlinie.

Odkryte zwłoki należą do mamuta włochatego, który żył około 30-40 tys. lat temu. Zwierzę - młoda samiczka - w chwili śmierci miało od 30 do 35 dni. Ciało, zmumifikowane w naturalny sposób, znajdowało się w wiecznie zamarzniętej ziemi. 

 

Wydobyte szczątki mamuta nazwano Nun cho ga, co w języku lokalnych Indian oznacza "duże młode zwierzę". Odkrycie cieszy się dużym zainteresowaniem ekspertów ponieważ jest to pierwszy prawie kompletny i najlepiej zachowany mamut włochaty odkryty w Ameryce Północnej.

Mamuty wyginęły ok. 10 tys. lat temu 

Mamuty włochate żyły w epoce lodowcowej - Jako paleontolog specjalizujący się w epoce lodowcowej, jednym z moich życiowych marzeń było stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. To marzenie spełniło się dzisiaj - powiedział paleontolog dr Grant Zazula. 

 

- Nun cho ga jest pięknym i jednym z najbardziej niesamowitych i najlepiej zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Jestem podekscytowany, że mogę ją bliżej poznać - dodał. 

 

ZOBACZ: Brytyjskie media: naukowcy chcą odtworzyć mamuty. "Pierwsze urodzą się za sześć lat "

 

Mamuty wyginęły około 10 tys. lat temu. Powszechnie występowały w Europie i Azji, a także w północnych rejonach kontynentu północnoamerykańskiego. Kości tych zwierząt nie są rzadkim znaleziskiem, znajdowane są często także w Polsce, o tyle odkrycie zachowanych szczątek zwierzęcia jest cenne z paleontologicznego punktu widzenia.

 

Istnieją udokumentowane dowody wykorzystywania mamutów przez człowieka. Zwierzęta były zabijane, a z ich kości i skór wykonywano ozdoby, ubrania i artefakty religijne, a także broń. 

laf/wka/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie