Media: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2

Świat
Media: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2
Polsat News
Niemieckie czołgi Leopard 2

Niemieckie media donoszą, że kanclerz Olaf Scholz zgodził się dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2. Nieoficjalnie mowa jest o 14 pojazdach.

Po miesiącach debat zapadła decyzja - piszą niemieckie media. Berlin dostarczy Ukrainie czołgi Leopard 2. O decyzji niemieckiego rządu poinformował dziennik "Spiegel" oraz kanał informacyjny n-tv.

 

Nieoficjalne doniesienia podała również agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło.

Nieoficjalnie: Niemcy zgodziły się przekazać czołgi Ukrainie

Sprawa ma dotyczyć co najmniej jednej kompanii Leopardów 2 typu A6, co odpowiada czternastu pojazdom - wyjaśnia t-online.de.

 

Inne kraje, w tym Skandynawia, również powinny mieć możliwość wysyłania na Ukrainę niemieckich czołgów bojowych. Według doniesień medialnych Berlin chce udzielić na to zgody. Niemieckie czołgi mają pochodzić z zasobów Bundeswehry. 

 

ZOBACZ: Czołgi Leopard dla Ukrainy. Mariusz Błaszczak: Niemcy otrzymali nasz wniosek

 

Rzecznik rządu pytany o komentarz odmówił odpowiedzi - pisze t-online.de. Federalne Ministerstwo Gospodarki również nie odniosło się do sprawy.

Niemcy: Jest wielu sojuszników, którzy są przeciwni

Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie 11 stycznia oznajmił, że Polska przekaże Ukrainie kompanię Leopardów 2. Podczas spotkania w Ramstein, szef ministerstwa obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że "nie ma jednolitego podejścia w sprawie przekazania czołgów Leopard. Pokreślił, że wszystkie "za" i przeciw "należy starannie rozważać". - Jest wielu sojuszników, którzy są przeciwni tej dostawie - mówił Pistorius.

 

ZOBACZ: Decyzja Niemiec ws. Leopardów dla Ukrainy. "Wielu sojuszników jest przeciwnych tej dostawie"

 

Zgodę na przekazanie czołgów Leopard 2 krajowi nienależącemu do NATO muszą wydać Niemcy, które są producentem tego sprzętu.

msm/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie