Adam Jarubas: wielu polityków okazało się być naiwnymi

Polska
Adam Jarubas: wielu polityków okazało się być naiwnymi
Polsat News
Europoseł Adam Jarubas

Jeszcze niedawno słyszeliśmy od polityków niemieckich czy francuskich, że gazociąg Nord Stream 2 (...) nie zagraża geopolityce, że to jest tylko narzędzie ekonomiczne. Dzisiaj widzimy, że to element szantażu związanego z polityką nie tylko gospodarczą, ale militarną, więc myślę, że wielu polityków okazało się być naiwnymi - powiedział w programie "Graffiti" europoseł PSL Adam Jarubas.

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. W ostatnim czasie państwa zachodnie czyniły intensywne zabiegi dyplomatyczne, aby powstrzymać rosyjską inwazję. 

"Putin jest graczem, który zdradza ambicje imperialne"

Marcin Fijołek pytał swojego gościa o niebezpieczną sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy. Jarubas ocenił, że jest ona bardzo poważna, ale "Putin nie może nie widzieć pryncypialnej postawy Zachodu, zwłaszcza wypowiedzi prezydenta Bidena i jego administracji, która pokazuje, że rozpoczęcie ataku na Ukrainę mogłoby Putina bardzo drogo kosztować".

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż 250 czołgów Abrams

 

- Jeszcze niedawno słyszeliśmy od polityków niemieckich czy francuskich, że gazociąg Nord Stream 2 (...) nie zagraża geopolityce, że to jest tylko narzędzie ekonomiczne. Dzisiaj widzimy, że to element szantażu związanego z polityką nie tylko gospodarczą, ale militarną, więc myślę, że wielu polityków okazało się być naiwnymi. Putin jest graczem, który zdradza ambicje imperialne - mówił europoseł.

 

"Element walki o władzę"

Pytany o odmrożenie europejskich pieniędzy dla Polski, powiedział, że po wypowiedziach polityków związanych z obozem władzy widać, że nie widzą oni problemu. - Ciągle opowiadają, że to Polska jest jakąś ofiarą, że musimy się bić, bronić suwerenności. A w istocie nie chodzi o żadną suwerenność, chodzi o walkę o władzę - powiedział europoseł i przytoczył słowa ministra Zbigniewa Ziobry o "historycznym błędzie" premiera Morawieckiego oraz europosła Patryka Jakiego o "zdradzie prezydenta Dudy". 

 

ZOBACZ: Sąd Najwyższy i Izba Dyscyplinarna. Sejm wspólnie rozpatrzy projekty prezydenta i posłów PiS

 

Jarubas ocenił, że "testem dla Jarosława Kaczyńskiego" będzie to, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu parlamentarzyści zajmą się ustawami, dotyczącymi zmian w polskim sądownictwie.

 

- Tak naprawdę mówimy o fundamentach prawnych Unii. Jeśli podważamy, że traktaty czy dorobek orzeczniczy TSUE nie jest bazą, fundamentem Unii, to tak naprawdę życzymy źle Unii, bo ona za moment stałaby się swoistym klubem dyskusyjnym, gdzie każdy by interpretował na swoją modłę naszą wspólnotę - powiedział. 

 

Jak dodał, PiS podchodzi trochę metodą "prawa Kalego". - Status członka UE niesie nie tylko przywileje, jak fundusze europejskie, dostęp do rynku, ale również gotowość do respektowania reguł - mówił europoseł. 

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie