Nowy sprzęt do inwigilacji Polaków? Policja odpowiada na zarzuty

Polska
Nowy sprzęt do inwigilacji Polaków? Policja odpowiada na zarzuty
Polsat News

- Rozwój technologii wymusza, byśmy dostosowali się do nowych wyzwań. Musimy dysponować licencjami do nowoczesnych i specjalistycznych narzędzi informatyki śledczej - tłumaczył w Polsat News podkom. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. Odpowiedział w ten sposób na doniesienia, że mundurowi zyskali nowe narzędzia umożliwiające śledzenie obywateli.

Policja pozyskała nowe narzędzia informatyki śledczej. Jak podało RMF FM, funkcjonariusze ustalą m.in., co "lajkujemy" w sieci, do kogo pisaliśmy przez internetowy komunikator i co wówczas przekazaliśmy, a także jaka była nasza lokalizacja w danej chwili albo "na żywo".

 

Mundurowi uzyskają dostęp także do usuniętych lub zaszyfrowanych danych, jak również do tych umieszczonych w wirtualnej chmurze. Dostępne mogą stać się również listy kontaktów czy publikowane przez nas komentarze w internecie.

 

Jednocześnie w Sejmie trwają prace nad zmianami w prawie, mające umożliwić służbom dostęp do danych z Messengera czy WhatsAppa.

KO: Próba totalnej inwigilacji, rząd idzie drogą Rosji, Iranu i Chin

Zdaniem Koalicji Obywatelskiej jest to "próba totalnego inwigilowania obywateli". - Nie ma naszej zgody. To tak, jakby w domach obywateli postawić kamerę i sprawdzać, co robią i czym się zajmują - stwierdził Arkadiusz Marchewka z KO.

 

Jak dodał, rząd "zamiast wprowadzać przepisy Unii Europejskiej idzie tą samą drogą, co autorytarne kraje: Rosja, Chiny i Iran". - Totalna kontrola obywateli jest nie do zaakceptowania. Nigdy nie wiemy, co rząd będzie chciał zrobić z tymi danymi, szczególnie przed wyborami - przestrzegał.

 

ZOBACZ: Warszawa: Zatrzymano pięciu mężczyzn. Są podejrzani o przestępstwa metodą na "wnuczka"

 

Marchewka zastanawiał się, w jakim celu rządzący chcą wiedzieć, co Polacy piszą w mailach i komunikatorach internetowych. - Będziemy przeciwstawiać się tym propozycjom - zapewnił.

Policja odpowiada na zarzuty: Nie możemy zostać w tyle za przestępcami

Swoje zdanie na ten temat ma też policja. - Rozwój nowoczesnych technologii wymusza, byśmy dostosowali się do nowych wyzwań. Polska policja musi dysponować licencjami do nowoczesnych i specjalistycznych narzędzi informatyki śledczej - stwierdził w Polsat News Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.


WIDEO: Nowy sprzęt do inwigilacji Polaków? Policja odpowiada na zarzuty

 

Dodał, że "głównym celem" pozyskania nowych oprogramowań jest "zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw dokonywanych na szkodę obywateli". - Chroniąc ich, nie możemy i nie zostajemy w tyle za przestępcami. Rozwijamy się, aby było bezpieczniej - zadeklarował.

 

Jak uzupełnił, policja "swoje czynności, także w sieci, wykonuje tylko na podstawie i w granicach przepisów". - Nie ma żadnego zagrożenia dla naruszenia tych zasad - podsumował.

wka/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie