Warszawa: Zatrzymano pięciu mężczyzn. Są podejrzani o przestępstwa metodą na "wnuczka"

Polska
Warszawa: Zatrzymano pięciu mężczyzn. Są podejrzani o przestępstwa metodą na "wnuczka"
Komenda Stołeczna Policji/sierż. Bartłomiej Śniadała
Policja zatrzymała podejrzanych

W wyniku skoordynowanej akcji policji zatrzymano pięć osób w wieku od 18 do 23 lat. Podejrzani na swoim koncie mają co najmniej dwa przestępstwa popełnione na osobach starszych metodą na wnuczka. Sąd zdecydował o trzy miesięcznym areszcie wobec zatrzymanych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej pracowali nad sprawą oszustw dokonywanych metodą na wnuczka, policjanta czy adwokata od września ubiegłego roku.

 

- Wówczas na terenie Piaseczna nieznani wówczas sprawcy wyłudzili od starszego mężczyzny 81 tysięcy złotych - przekazała Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji. - Miesiąc wcześniej do podobnego wyłudzenia, tym razem kwoty 25 tysięcy złotych, doszło na terenie Łodzi - dodała.

 

Zatrzymano podejrzanych o oszustwaKomenda Stołeczna Policji/sierż. Bartłomiej Śniadała
Zatrzymano podejrzanych o oszustwa

 

Funkcjonariusze po wykonaniu różnego rodzaju sprawdzeń i ustaleń, a także analizy zaistniałych przypadków ustalili, że związek z oszustwami mogą mieć mieszkańcy Warszawy i okolic. Zorganizowano działania, podczas których w ręce policjantów wpadło pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat.

Policja: Sprawa oszustw ma charakter rozwojowy

- Pierwsze zatrzymanie miało miejsce na terenie województwa podlaskiego - poinformowała Edyta Adamus.  - Policjanci prowadzący działania zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który wiedząc, że jest poszukiwany przez organy ścigania listem gończym miał zamiar wyjechać z kraju - wyjaśniła.

 

Mężczyzna w trakcie zatrzymania próbował wprowadzić funkcjonariuszy w błąd, podając fałszywe dane, na co policjanci nie dali się nabrać.

 

Policja zatrzymała podejrzanychKomenda Stołeczna Policji/sierż. Bartłomiej Śniadała
Policja zatrzymała podejrzanych

 

Do kolejnych zatrzymań w realizowanej przez kryminalnych sprawie doszło kilka dni później, kiedy to podczas zorganizowanych działań wpadło kolejnych czterech mężczyzn.

 

Wszyscy zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która specjalizowała się w popełnianiu przestępstw na osobach starszych metodą na wnuczka, policjanta czy adwokata.

 

Ponadto podejrzani odpowiedzą za oszustwa, które skutkowały niekorzystnym rozporządzaniem własnym mieniem przez osoby poszkodowane.

 

Podejrzani mili oszukiwać metodą na wnuczkaKomenda Stołeczna Policji/sierż. Bartłomiej Śniadała
Podejrzani mili oszukiwać metodą na wnuczka

 

Dodatkowo jeden z zatrzymanych 18-latków odpowie za uczestnictwo w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych.

 

Jeden z zatrzymanych odpowie za obrót środkami odurzającymiKomenda Stołeczna Policji/sierż. Bartłomiej Śniadała
Jeden z zatrzymanych odpowie za obrót środkami odurzającymi

 

Na wniosek prokuratora sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec zatrzymanych tymczasowych aresztów na trzy miesiące.

 

ZOBACZ: Mazowieckie: 37-latek ukradł samochód i próbował pogryźć policjantów

 

Jak zapowiadają policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że podejrzani usłyszą kolejne zarzuty związane z popełnianymi oszustwami.

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie