Maski przeciwgazowe w Sejmie. Zieloni o stanie powietrza

Polska
Maski przeciwgazowe w Sejmie. Zieloni o stanie powietrza
Polsat News
Zieloni założyli w Sejmie maski przeciwgazowe

Partia Zieloni postanowiła skomentować raport GIOŚ o stanie powietrza w Polsce. Współpracownicy Urszuli Zielińskiej, by pokazać jak zła jest sytuacja, założyli na konferencji prasowej maski przeciwgazowe.

- Według najnowszych badań w Polsce co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera, nie jak dotychczas sądzono, około 48-50 tysięcy ludzi, ale aż 90 tysięcy mieszkańców tego kraju - powiedziała podczas konferencji prasowej Urszula Zielińska - współprzewodnicząca partii Zieloni.

 

Posłanka odniosła się do danych z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. "Stan powietrza jak był - najgorszy w Europie - tak jest na niezmiennie najgorszym poziomie" - napisała na Twitterze. By podkreślić złą jakość powietrza w Polsce, Zielińska na konferencję prasową zaprosiła swoich współpracowników, którzy założyli maski przeciwgazowe.

 

 

Jak podkreślili, "maski są tak stare, jak polski system energetyczny".

Propozycje Zielonych

Zielińska Mówiła też o jej zdaniem zbyt małych wydatkach rządu na ochronę środowiska. - Program Czyste Powietrze funkcjonuje od 2018 roku i do dziś zainwestowane zaledwie cztery miliardy złotych na dopłaty do wymiany kopciuchów. Jednocześnie tylko w ciągu jednego roku 2022, rząd za pożyczki wpompował 200 miliardów na jednorazowe dopłaty do węgla, gazu, innych paliw - uważa posłanka.

 

ZOBACZ: Raport Smogowy. Nowa Ruda na pierwszym miejscu w rankingu na najgorsze powietrze w Polsce

 

- Większość to były wprost transfery do spółek energetycznych, które jednocześnie odnosiły rekordowe zyski. Z jednej strony obywatele trują się i umierają od smogu, z drugiej mamy wciąż niedziałający program Czyste Powietrze - zaznaczyła Zielińska.

 

Zieloni chcą odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i przeznaczenia środków na docieplenie "wszystkich ubogich energetycznie domów, wymianę wszystkich 3,5 miliona kopciuchów na pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne ze 100 proc. dofinansowaniem dla najbardziej potrzebujących".

jk/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie