"Rząd i PiS powinni Bogu dziękować". Donald Tusk o działaniach opozycji

Polska
"Rząd i PiS powinni Bogu dziękować". Donald Tusk o działaniach opozycji
Polsat News
Donald Tusk

- Rząd i PiS powinni Bogu dziękować, że mają tak konstruktywną i tak pozytywnie nastawioną opozycję do kwestii pieniędzy europejskich - powiedział szef Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Senacie. Sejm w środę zajmie się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

W środę o godzinie 10:30 liderzy opozycji spotkali, by ustalić wspólne stanowisko ws. ustawy o sądzie najwyższym. - My jesteśmy w tej sprawie zjednoczeni, opozycja mówi jednym głosem. Mówi wyraźnie i stanowczo, daje szanse na to, by te środki trafiły do Polski - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. 

 

Na wspólnej konferencji z Krzysztofem Gawkowskim z Lewicy, Borysem Budką z PO i Hanną Gill-Piątek z Polski 2050, polityk PSL nawiązał do argumentów rządu, który twierdzi, że nowela ustawy o SN, pozwoli zakończyć spór z instytucjami unijnymi i umożliwi wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

 

ZOBACZ: Donald Tusk o głosowaniu w sprawie "Lex Czarnek 2.0": Kto nie głosuje, ten nie kandyduje

 

- Podjęliśmy wspólną decyzję, że nie poprzemy żadnego wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu, tylko będziemy pracować nad tą ustawą - przekazał Kosiniak-Kamysz.

Roszady w Sejmie. Tusk komentuje

Gdyby opozycja forsowała wniosek o odrzucenie ustawy, teoretycznie mogłaby mieć poparcie posłów Solidarnej Polski, którzy są przeciwni proponowanym zmianom. Gdyby politycy Zbigniewa Ziobry zagłosowali za wnioskiem o odrzucenie lub wstrzymali się od głosu, opozycja mogłaby mieć wspólnie więcej głosów niż Prawo i Sprawiedliwość. Przyjęcie wniosku oznaczałoby koniec prac nad ustawą.

 

- Nie muszę tłumaczyć jak wszyscy bardzo jesteśmy zniesmaczeni jak rząd premiera Morawieckiego (...) nie jest w stanie tych pieniędzy (europejskich) do Polski przyprowadzić - zaznaczył Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Senacie. - Czekają te środki w Brukseli, dziesiątki miliardów euro, aby do Polski przyjechać i ciągle są blokowane przez idiotyczny, niepotrzebny spór wewnątrz obozu rządzącego - podkreślił.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o Donaldzie Tusku: Mam nadzieję, że nie okaże się "polityczną fujarą"

 

- To można zakończyć w ciągu dwóch dni. Rząd i PiS powinni Bogu dziękować, że mają tak konstruktywną i tak pozytywnie nastawioną opozycję do kwestii pieniędzy europejskich - dodał.

 

- Jeśli ta ustawa (o Sądzie Najwyższym) wystarczy, żeby te pieniądze przyszły, to na pewno Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska i jak państwo słyszeli, cała opozycja, nie będą temu przeszkadzać i nie będą tego blokować. Jeszcze raz gorąco apeluję, bądźcie poważni - stwierdził Donald Tusk.

jk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie